Първите три политически партии, които се явиха на консултации при президента поискаха да има правителство.

Преговорите между първите две политически сили продължават, но формациите още не са изчистили всички важни въпроси. Именно затова от ГЕРБ-СДС поискаха от Румен Радев повече време преди връчването на първия мандат.

„Публичната комуникация между партиите в коалицията сякаш съживи призрака на предсрочните парламентарни избори. Проблемите в МС бяха планирани още преди девет месеца. Въпреки наличието на силно спояващи фактори в коалицията и внушителната парламентарна подкрепа за управлението, която често надминаваше дори 2/3 от народните представители, конституционният законодател е предвидил настоящите консултации, за да подпомогне процеса на съставяне на правителство”, заяви президентът Румен Радев в началото на разговорите с представителите на ГЕРБ-СДС, които дойдоха на "Дондуков" 2.

„Имаме нужда от стабилност и спокойствие, но те трябва да са на принципна основа, да стъпва на фундаментални ценности”, посочи вицепремиерът в оставка Мария Габриел.

Държавният глава попита ГЕРБ-СДС готови ли са с преговорите с ПП-ДБ. Отговорът на този въпрос дойде час след срещата. „Преговорите продължават да текат. Конструктивни са, но има и различия. Имаме нужда от още време”, съобщи Габриел.

Малко по-късно лично премиерът в оставка и депутати от втората политическа сила информираха президента как те виждат разговорите за правителство. „Струваше си това усилие. Да, получихме политическа щета. Да, сложни са отношенията. Никой не е очаквал да са леки. Имаме два документа на масата за преговори. Има съществен напредък в тях. Но, както се казва, докато всичко не е договорено, нищо не е”, заяви министър-председателят в оставка Николай Денков.

На масата на преговорите са както законодателната програма, така и съставът на кабинета. „Уверихме президента, че искаме ротация, но ако не успеем, сме готови на избори. Ако не намерим съгласие с първия мандат, отиваме на избори”, допълни Денков.

Преговорите продължават, а освен президентът изходът от тях следят и от ДПС. В отсъствието на един от председателите на партията - Делян Пеевски, те също дойдоха на "Дондуков" 2.

„Вашата парламентарна група активно подкрепяше управляващото мнозинство, но без да участва официално. Това породи редица въпроси, включително в нюансите по плаващи мнозинства. Как виждате ролята си при следващ ротационен период, ако се стигне до такъв?”, попита президентът.

„Държавата трябва да има стабилност и предвидимост. Нашата позиция не се е променила. Надяваме се основните субекти да намерят конфигурацията”, каза председателят на ДПС Джевдет Чакъров.

Във вторник консултациите продължават с партиите от опозицията - "Възраждане", БСП и ИТН.