"Учи, за да сполучиш" е казал народът. И макар в днешни дни тази поговорка да звучи все по-архаично, образованието остава една от най-важните ценности за българчетата и техните родители дори и извън пределите на Родината.
Тази година българското Министерство на образованието е регистрирало 139 български школа в цял свят, в които ще учат почти десет хиляди деца от първи до единадесети клас. В Европа най-много от тях ще се обучават в Испания и Великобритания, а в Северна Америка най-многобройни са българчетата в Чикаго.
В града с най-много наши имигранти в Америка 12 септември беше първият съботен учебен ден, на който стотици развълнувани деца и родители се събраха в осем школа - от най-голямото Малко българско училище, в което са записани 423 малчугани, до Малка детска академия "Мечо Пух", където ще учат 20.
В нова сграда ще се възпитават децата в училище "Родолюбие", което вече се намира в чикагското предградие Елмхърст, с обновена база могат да се похвалят и от училище "Патиланско царство". "Алеко Константинов" пък става филиал на Малко българско училище в Маунт Проспект, а с него и бройката ученици за най-голямото българско школо тук нараства с около 120 деца, които ще се подготвят в паралелки от първи до единадесети клас.
Новата учебна година започна емоционално и с много детски усмивки във всички български училища в Чикаго - пяха се български песни, играха се хора, а децата показаха, че носят родния дух и традиция и искат да учат родния език, макар и на хиляди километри от България. Не по-малко от тях бяха развълнувани и родителите - а първият учебен ден се превърна в малък празник за цялата българска общност в Чикаго.
"Няма по-хубаво събитие от това да видим, че българските деца, независимо че не са в България, ходят на българско училище. Това е празник", каза нашият посланик в Чикаго Симеон Стоилов, който доведе и двете си деца на първия им учебен ден, докато междувременно посети празниците на три родни школа. Той беше видимо щастлив от големия брой ученици - в много от училищата има по четири паралелки първолаци, най-младите пазители на родния ни език и култура. Консулът изнесе трогателна реч на сцената на гимназията в Елк Гроув, където в събота са заниманията на българчетата в МБУ.
Врати отвориха още училище "Джон Атанасов", където ще учат 139 деца, училището към цървата "Св. София" в Дес Плейнс, учебният център "Занание" в Арлингтън хайтс.
На хубав и слънчев първи учебен ден се зарадваха и близо сто и петдесет нашенчета в Ню Йорк, за които училище "Христо Ботев" би първия звънец с благословия и традиционна питка със сол.
Другите по-големи родни школа са в Бостън, Детройт, Вашингтон, Лас Вегас и Атланта, където ще се обучават над петстотин наследници на български имигранти.
И както всяка година темата за субсидиите не беше подмината. Някои видимо не бяха доволни от сумата, полагаща се на всеки ученик според МОН - 290 лева за българчетата в Африка, 305 за тези, имигрирали в страна от Европа, и 320 за нашите ученици в Америка и Австралия.
Лили Паслиева, директор на "Знание" в Чикаго, смята, че министерството е свършило чудесна работа и тази учебна година много от подрастващите ще учат с нови и по-добри учебници, в обновени бази и с по-голям брой учители - все неща, за които доскоро не е имало средства.
В детските очи на всички ранобудни ученици видяхме жажда за знания и нетърпение да влязат в класните стаи. Но когато държавата пропуска да помисли за малките детайли, се намесват майките. Една от тях, Зорница Иванова, ни разказа трогателната история на създаването на нейния малък бизнес в помощ на българския език и култура. Когато дъщеря й проговаря - първите й думи са на английски, но Зорница е решена да я учи едновременно и на родния й български. А как едно дете учи най-лесно? Когато му е забавно.
Както неведнъж сме писали, в Чикаго и в другите градове отвън Океана недостигът на български книги е осезаем, а още по-важно е да има такива за най-малките. Сайтът "Детство мое", който Зорница създава, е точно с такава цел - тя внася богат набор от детски книги от България, а всеки родител може да поръча онлайн четиво за своя малчуган.