Космическият телескоп "Евклид", изстрелян на 1 юли с мисия да хвърли повече светлина върху неуловимите тъмна материя и тъмна енергия, достигна целевата си орбита и европейските му оператори разкриха първите му тестови изображения, предаде АФП.

Снимките, изпълнени със звезди, са направени по време на пускането в експлоатация на космическия телескоп - фаза, по време на която мощните му инструменти се калибрират - и следователно не са представителни за пълния му потенциал. Но Европейската космическа агенция (ЕКА) твърди, че тестовете вече показват, че телескопът ще бъде в състояние да изпълни огромната си мисия.

"След повече от 11 години проектиране и разработване на "Евклид" е вълнуващо и изключително емоционално да видим тези първи снимки", казва в изявление ръководителят на проекта "Евклид" Джузепе Рака.

След изстрелването си от Флорида спътникът е изминал около един милион мили (1,5 милиона километра) от Земята до наблюдателната си орбита. Оттам "Евклид" ще начертае най-голямата досега карта на Вселената, която ще обхване до два милиарда галактики на повече от една трета от небето.

Улавяйки светлината, на която са били необходими 10 милиарда години, за да достигне до Земята, картата ще предложи и нов поглед към 13,8 милиарда години история на Вселената. Камерата за видима светлина ще му позволи да измери формата на галактиките, а спектрометърът и фотометърът за близкия инфрачервен диапазон - разработени с помощта на НАСА - ще му позволят да измери колко далеч са те. Но когато инструментите бяха включени, изследователите се стреснаха от "неочаквана картина от светлина, която замърсяваше изображенията", заявиха от ЕКА.

Разследването накара изследователите да смятат, че "някаква слънчева светлина се е промъкнала в космическия апарат, вероятно през малка пролука", но тя е била засечена само когато "Евклид" е бил ориентиран по определен начин.

"Като се избягват определени ъгли", заяви ЕКА, устройството за визуализация на "Евклид" "ще може да изпълни мисията си".

Учените се надяват да използват събраната информация, за да се справят с това, което Рака преди това нарече "космически срам": че 95 процента от Вселената остава непозната за човечеството. Смята се, че около 70 процента от нея се състои от тъмна енергия - името, дадено на неизвестната сила, която кара Вселената да се разширява с ускорени темпове.

Смята се, че 25 процента от тях са тъмна материя, за която се смята, че свързва Вселената и съставлява около 80 процента от нейната маса. Научните операции на телескопа трябва да започнат през октомври.