В първия работен ден на 46-ото Народно събрание депутатите сформираха едно работно мнозинство. Това се видя от заявката на трите партии на протеста - "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!". Всички те показаха готовност за разговори, свързани със съставянето на редовно правителство и промени в законите.
Обединение имаше и около избора на председател на парламента. Ива Митева бе предложена от "Има такъв народ" и бе подкрепена освен от нейната партия, и от "Демократична България", ДПС и "Изправи се БГ! Ние идваме!". Съответно и тя събра 137 гласа "за". Това е вторият път, в който Митева е избрана за председател, преди това тя оглавяваше 45-ото Народно събрание.
Имаше и още едно предложение на БСП. От левицата предложиха Кристиан Вигенин за председател, но така и не получи гласовете на никоя от останалите политически сили.
За заместници на Митева бяха избрани единодушно с 227 гласа: Виктория Василева - "Има такъв народ"; Росица Кирова - ГЕРБ; Кристиан Вигенин - БСП; Атанас Атанасов - "Демократична България"; Муккадес Налбант - ДПС; Татяна Дончева - "Изправи се.БГ! Ние идваме!".
С изключение на Росица Кирова, всички останали заемаха този пост и в предишното Народно събрание.
Както в предходния парламент, така и в сегашния тържественото заседание бе открито отново от Мика Зайкова, която е и най-възрастният депутат. Тя трябваше да удари звънеца за старта на заседанието, но се обърка и пропусна да го направи.
Зайкова изтъкна и три поуки от изборните резултати. "Суверенът ни каза три неща: първо - че иска промяна и затова всички партии на промяната повишиха сериозно резултатите си; второ - че трябва да работим заедно, затова никой не получи мнозинство; и трето - ниската избирателна активност показа, че е време да спрем с демократичните изборни процедури и да се захванем за работа".
Тя се обърна към депутатите и ги призова да не забравят кой и защо ги е изпратил в парламента.
Депутатите положиха и клетва в името на Република България да спазват Конституцията и законите на страната, както и във всичките си действия да се ръководят от интересите на народа.
В пленарната зала, освен депутатите бяха и държавният глава Румен Радев, президентът Георги Първанов (2002 - 2012 г.), бившите председатели на парламента Борислав Великов и Михаил Миков, представители на основните вероизповедания и дипломати.
За разлика от първото заседание на 45-ото Народно събрание, когато в пленарната зала липсваха както кабинетът "Борисов 3", така и премиерът тогава Бойко Борисов, сега служебното правителство бе заело мястото си.
Тошко Йорданов като председател на първата парламентарна група "Има такъв народ" даде заявка, че до две седмици може да има редовно правителство след разговори с останалите партии на протеста.
"Не мисля, че в разговорите, които ще проведем с останалите колеги за посоката, в която би трябвало да тласнем страната, ще имаме сериозни различия - нито по темата за главния прокурор, нито за съдебната реформа, нито за унизителните пенсии на нашите майки и бащи", заяви Йорданов.
Той подчерта, че ако предварителните декларации за промяна на държавата, а не за желание за постове, са верни, в следващите 15 дни би трябвало да има правителство, което да продължи посоката на служебния кабинет. Йорданов не изключи и вероятността за нови избори, ако предложеният от тях кабинет не бъде приет. Той изрично посочи, че отговорността е на повечето депутати, като от групата изключи "една политическа сила (ГЕРБ-СДС - б.р.), с която повечето партии не искат да работят".
По време на изказването си Йорданов направи лапсус и обърка името на президента и вместо Румен Радев, каза Георги Първанов.
"Когато президентът Първанов връчи…", каза той, но бързо се поправи. Това предизвика смях в залата и усмивки в президентската трибуна.
От трибуната на Народното събрание Десислава Атанасова посочи, че ГЕРБ-СДС ще бъде "силна, конструктивна и компетентна опозиция" в новия парламент. "Нашият основен опонент няма да са управляващите партии, които и да са те, а хаосът, безидейността и безотговорността в управлението на държавата", добави тя.
Декларацията на ГЕРБ-СДС бе конструирана не върху конкретни приоритети пред партията, а по-скоро в анализ и нападки към служебния кабинет.
Според нея изборите на 11 юли са се провели при "явен натиск от страна на служебното правителство към членове и симпатизанти на ГЕРБ".
Позицията на левицата бе посочена от лидера на БСП Корнелия Нинова, като тя изтъкна, че България се нуждае от "политическа стабилност, диалог между държавници, разум, а на емоции, реализъм, а не популизъм".
"Избрани сме при най-ниската избирателна активност, откакто има избори. Нека да компенсираме ниската легитимност с много и смислена работа", каза Нинова.
Лидерът на левицата подчерта, че вижда предизвикателство в започването на диалог в един фрагментиран парламент. Според нея диалогът предварително е миниран от противопоставянето на партиите на такива на протеста и на статуквото.
Тя призова победителят в изборите "Има такъв народ" да спре да се приема като антисистемна партия.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов подчерта, че диалогът е абсолютно задължителна предпоставка, за да се намери решение на проблемите на България. Той обяви, че обединението ще търси "не просто управление, а управление на дълбоката промяна".
Иванов заяви, че "Демократична България" ще покани абсолютно всички парламентарни партии на разговори.
Иванов отправи остри критики към предишното управлението на Борисов и посочи, че България е в криза, която не се изразява в аритметичното съотношение на партиите в Народното събрание, а е породена от корупционния модел.
Сред спешните задачи, по които трябва да се взимат решения, Иванов посочи подготовката за нова вълна от COVID-19, актуализиране на националния план за възстановяване, актуализиране на бюджета, решаване на спора със Северна Македония.
От ДПС ще работят за по-добър и достоен живот за всички български граждани, заяви председателят на партията Мустафа Карадайъ.
Той бе категоричен, че от ДПС не се занимават с предложения, не търсят интриги и не създават такива.
"Не очакваме и не искаме власт заради самата власт. Ние знаем, че състоянието на нещата зависят от радикални реформи, че страната се нуждае от ясна политическа и управленска програма. Ние трябва спешно да се справим с много задачи, за да бъдем - ако не в крак, то поне на крачка от европейските държави-членки на ЕС", каза още Карадайъ.
Мая Манолова от "Изправи се БГ! Ние идваме!" заяви, че са готови на разговори с "Има такъв народ" и "Демократична България" за подкрепа на правителство, посветено на дневния ред на българските граждани.
Тя подчерта, че хората очакват от формациите на протеста да се обединят и да подкрепят почтено правителство, което да се погрижи за хората, а не за партийните елити. Според нея цялата отговорност за съставяне на кабинет е на "Има такъв народ".
Манолова ги предупреди, че ако започнат да бъркат парламента с риалити шоу, фейсбук демокрация или "телевизията прави силата", хората ще се върнат на улицата, а от нейната гражданска платформа са готови да подкрепят гражданите.
Според нея е важно партиите на протеста да бъдат единни, за да не позволят съдбата на страната да се определя от провалилите се политици от ГЕРБ и ДПС.
Тя подчерта, че трябват промени в законите, за да се премахнат "мутрите, които са окопани във всички етажи на властта". Манолова предлага ревизията на управлението на ГЕРБ да продължи и в 46-ото Народно събрание.
Обединението на т.н. партии на протеста бе водещо в първото заседание на 46-ия парламент. Показа се обаче и демонстрация на разграничаване от страна на първата политическа сила "Има такъв народ", като те заедно с ГЕРБ-СДС не участваха в общата снимка пред Народното събрание.