Един българин получи „Оскар" миналата събота. За разработените от него технологии. Владимир Койлазов беше отличен за приноса си в развитието на киноиндустрията и разработения от него софтуер V-Ray, който създава реалистична 3D визуализация.

Наградите се раздават две седмици по-рано на специална бляскава церемония в хотел в Бевърли хилс. За „Оскар" е номиниран и още един българин - Теодор Ушев за късометражната анимация „Сляпата Вайша".

 

Владимир Койлазов получава своя "Оскар" (Сн.: AMPAS)

Софтуерът за 3D визуализации V-Ray на водещата българска Chaos Group е един от 18-те носители на „Оскар" за технологични постижения в киното за 2017 г., съобщава Американската филмова академия на своя сайт. Наградата се присъжда на Владимир Койлазов, съосновател на българската компания, която от години е сред световните имена в бранша, за „оригиналната идея, дизайн и реализация" и приноса на V-Ray за навлизането и усъвършенстването на 3D визуализациите в киното.

От сензацията „Аватар" до битките в „Игра на тронове" през хитове като Deadpool и Ironman до филми, които наглед не ползват визуални ефекти, сценографията на все повече заглавия е изцяло компютърно генерирана - и в повечето случаи пръст в нея има и софтуерът за рендъринг V-Ray, който пресмята и превръща компютърния модел във фотореалистично 3D изображение с необходимата светлина, текстура и цвят.

38-годишният Владо е от Русе, завършил е информатика в Софийския университет. "Много малко хора знаят, че оскарите имат технологични технологии", казва носителят на "Оскар". Владо признава, че се зарадвал, когато разбрал за наградата. "Аз не очаквах. В тази област имаше няколко кандидатури и всичките бяха супер. Ние винаги малко сме били никои, от България. Все пак 15 години пот и сълзи дават някакъв резултат, някой е забелязал. По-голяма награда от тази няма. Това са хора, които са преценили, че нашият софтуер е допринесъл сериозно за киноиндустрията."

Технологията има широко приложение в архитектурните проекти, продуктовия дизайн, автоиндустрията, игрите и навсякъде, където има 3D визуализации. За незапознати е трудно за вярване, но изображенията в портфолиото на сайта на Chaos Group са изцяло компютърно генерирани.

Оскарът се присъжда на Койлазов за бързите им алгоритми, включително за т.нар. глобално засветяване, които правят технологията приложима в големи филмови проекти. Днес тя се ползва все по-често вместо реалните снимки на локация - например гледките към Манхатън и Световния търговски център в миналогодишния The Walk на Робърт Земекис са изцяло генерирани чрез софтуер, включително V-Ray.

С Кайлазов в Холивуд беше и неговият съдружник Петър Митев. Двамата основават компанията си Chaos Group в края на 90-те години, а първата версия на V-Ray е от 2002 г. Това е и основният продукт на Chaos Group, която днес има офиси в София, Балтимор, Лос Анджелис, Сеул и Токио. Фирмата има приходи от над 26 млн. лева за 2015 година, от които близо 6 милиона печалба. "Софтуерната част на нашата фирма започна в един апартамент в столичния комплекс "Младост 1А", разказва Петър.

За разлика от другите оскари технологичните не се присъждат за постижения през конкретната година, а за цялостен принос в развитието на киното.