Първа ротация в управляващата коалиция. Изненадващо ПП-ДБ преотстъпи председателското място в парламентарната правна комисия на ГЕРБ-СДС. Досегашният й председател Стою Стоев беше сменен от Анна Александрова. Замяната беше одобрена от 116 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. "Възрждане" и БСП се въздържаха, а от ИТН изобщо не участваха в гласуването.
Шефското място на правната комисия беше първият важен пост, за който ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС се договориха. Това стана през май, още докато се водеха преговорите за редовно правителство. Тогава сделката беше, че ГЕРБ ще определят председателя на парламента - за такъв беше избран Росен Желязков, а десните - ръководителя на правната комисия, за какъвто посочиха младия и неопитен юрист Стою Стоев. Разбра се, че хората на тези постове ще бъдат сменяни на всеки 3 месеца.
Впоследствие се оказа, че това не е така - ротацията на председателя на Народното събрание ще се извършва заедно с тази на премиера. А на 5 септември председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова е внесла предложение за замяната на Стоев с Александрова.
Тази сутрин самият Стоев обясни в кулоарите на парламента новата договорка -
шефът на правната комисия да се сменя при всяка нова парламентарна сесия
Зимната сесия започна от 1 септември, а с това комисията се преотстъпва на ГЕРБ-СДС, разбра се от думите на Стоев.
Иначе Анна Александрова има опит в това отношение - тя оглавяваше правната комисия в продължение на 2 години в 44-ото Народно събрание. В настоящия парламент Александрова се прочу с измененията, които с нейни съпартийци внесоха в Закона за достъп до обществена информация, които неправителствени организации обявиха за голяма крачка назад в публичността на държавните институции.
В смяната, която управляващите представиха като рутинна, опозицията видя нещо съмнително. Георги Свиленски от БСП попита мнозинството дали и тази ротация не е част от договорка в Самоковския манастир. Така намекна за твърденията от ГЕРБ-СДС, че преговори за правителството на Денков-Габриел са проведени във въпросния манастир със съдействието на убития бизнесмен Алексей Петров. Атанас Атанасов от ПП-ДБ му отвърна, че прави "от нищо нещо", защото десните просто изпълнявали поети към герберите ангажименти.
Това отприщи дълъг спор, в който опозицията сипеше обвинения за "изпиране" на политици и управление със задкулисието. А управляващите отговориха с нападки, че искат да няма редовно правителство, а служебна власт на президента Румен Радев.
И друга ротация беше направена в парламентарната комисия по култура и медии - но не по план, а по принуда. Начело на комисията застана Тома Биков от ГЕРБ-СДС, който замести напусналия Народното събрание Вежди Рашидов. Последният беше принуден да си подаде оставката не само от парламента, но и да излезе изцяло от политическия живот, след като предизвика скандал със свои вулгарни забележки по адрес на жените, жертви на домашно насилие.
Той беше заменен на поста от Биков, един от основните говорители на партията им в публичното пространство. В подкрепа на кандидатурата му гласуваха 150 депутати - не само неговите съпартийци, но и ПП-ДБ, ДПС, дори и БСП. Дебат изобщо не се проведе.
Мястото на Рашидов в парламента заема Йордан Кръстанов, който става депутат от квотата на СДС.