Японският стартъп Ispace, който се опита да извърши първото частно кацане на Луната заяви, че е загубил връзка с космическия си кораб и предполага, че лунната мисия се е провалила, предаде АФП. От Ispace заявиха, че не са успели да установят връзка с безпилотния лунен апарат Hakuto-R след очакваното време за кацане, което е разочароващ край на мисията, започнала с изстрелване от САЩ преди повече от четири месеца.

"Не потвърдихме комуникацията със спускаемия апарат", заяви пред репортери служител на компанията около 25 минути след очакваното кацане, "Трябва да приемем, че не успяхме да завършим кацането на лунната повърхност."

Длъжностните лица заявиха, че ще продължат да се опитват да установят контакт с космическия кораб, който носеше полезни товари от няколко държави, включително луноход от Обединените арабски емирства.

Основателят и главен изпълнителен директор на Ispace Такеши Хакамада заяви след очевидното неуспешно кацане, че са получили данни от космическия кораб чак до планираното кацане и ще ги проучат за признаци на случилото се. Спускаемият апарат, който е висок малко над два метра и тежи 340 килограма, е в лунна орбита от миналия месец. Спускането и кацането му бяха напълно автоматизирани и се очакваше да възстанови комуникацията веднага след като се приземи.

Досега само Съединените щати, Русия и Китай са успели да прилунят космически апарат, като това става в програми, финансирани от правителствата.

През април 2019 г. израелската организация SpaceIL наблюдаваше как техният спускаем апарат се разбива в повърхността на Луната. Индия също се опита да приземи космически апарат на Луната през 2016 г., но и той се разби.

Две американски компании, Astrobotic и Intuitive Machines, ще се опитат да кацнат на Луната по-късно тази година.

"Поздравяваме екипа на Ispace за постигането на значителен брой важни етапи по пътя към днешния опит за кацане", заяви Astrobotic в съобщение в Twitter, "Надяваме се, че всички осъзнават - днес не е ден, в който да се отдръпнем от преследването на лунната граница, а шанс да се поучим от несгодите и да продължим напред."

Ispace, която пусна акциите си на пазара за растеж на Токийската фондова борса по-рано този месец, вече планираше следващата си мисия преди провала на Hakuto-R.

Космическият апарат, чието име препраща към обитаващия Луната бял заек в японския фолклор, беше изстрелян от Кейп Канаверал, Флорида, на 11 декември с една от ракетите Falcon 9 на SpaceX.

Спускаемият апарат носеше няколко лунни роувъра, включително кръгъл робот с размер на бейзболна топка, разработен съвместно от Японската космическа агенция и производителя на играчки Takara Tomy, създател на играчките Transformer. Апаратът транспортира и 10-килограмовия роувър Rashid с размери на стол, разработен от Обединените арабски емирства, както и експериментална система за изображения от Canadensys Aerospace.

Със своите едва 200 служители Ispace заяви, че "има за цел да разшири човешкото местообитание в космоса и да създаде устойчив свят чрез предоставяне на евтини транспортни услуги до Луната". Хакамада изтъкна, че мисията полага "основите за разгръщане на потенциала на Луната и превръщането ѝ в стабилна и жизнена икономическа система".

Фирмата смята, че до 2040 г. на Луната ще живее население от 1000 души, като всяка година ще я посещават още по 10 000 души. Компанията планира втора мисия, която по предварителен план ще се проведе през следващата година и ще включва както кацане на Луната, така и изпращане на собствен роувър.