Според швейцарско проучване, въпреки широкото възмущение от войната на Москва в Украйна, само малък брой западни компании (8,5%) са напуснали Русия, предаде АФП.

Изследователи от университета

в Санкт Гален и от института IMD в Лозана проучиха колко компании, базирани в Европейския съюз и в страните от Г-7, действително са напуснали Русия.

Те разкриват "много ограничено отдръпване на фирми от ЕС и Г7 от Русия (и) оспорват твърдението, че има огромен отлив на западни фирми, които напускат пазара", се казва в изявление на университета "Санкт Гален".

"Всъщност много фирми със седалище в тези държави устояха на натиска от страна на правителствата, медиите и неправителствените организации да напуснат Русия след нахлуването в Украйна."

Проучването показва, че по-малко от 10% от компаниите от ЕС и Г-7 с руски дъщерни дружества са се отказали от тях.

Когато Москва започна инвазията си,

1404 компании наброяваха общо 2405 дъщерни дружества, които бяха активни в Русия.

До края на ноември само 120, или около 8,5% от тези компании, бяха продали поне едно дъщерно дружество в Русия, установиха авторите на проучването Николо Пизани и Саймън Евенет.

Но дори и в Съединените щати по-малко от 18% от американските дъщерни дружества, работещи в Русия, са били напълно продадени от началото на инвазията, показва проучването.

За разлика от тях, 15 % от японските фирми и само 8,3 % от фирмите от ЕС са се оттеглили от Русия, се казва в него.

От тези, които са оставили руските си дъщерни дружества, 19,5% са германски, а 12,4% - американски, сочи проучването.

Напускащите западни фирми са

съставлявали само 6,5 % от общата печалба преди данъчно облагане на фирмите от ЕС и Г-7 с активни търговски операции в Русия. Това сочи проучването.

Същевременно на тях се падат 15,3 % от общия брой служители, работещи за такива фирми в Русия.

Това показва, че средно напускащите фирми са имали склонност да имат по-ниска рентабилност и по-голям брой служители, отколкото фирмите, които остават в Русия.

Тези констатации, се казва в изявлението на университета, "поставят под въпрос готовността на западните фирми да се отделят от икономиките, които техните правителства сега смятат за геополитически съперници".