Ново проучване показва, че повечето канадци се чувстват по-несигурни, отколкото са били преди пандемията COVID-19. Това показва проучване на канадската асоциация за проучвания, публикувано от The Canadian Press.
Повечето канадци смятат, че провинциалните и федералните правителства не се справят добре с престъпността и обществената безопасност.
В онлайн проучването респондентите имат задача да определят усещането им за нивата на престъпност и домашното насилие с периода преди началото на 2020 г. Близо две трети от участниците в проучването заявяват, че нещата са се влошили. Една четвърт от анкетираните смятат, че ситуацията не се е променила, а едва осем процента нямат мнение.
Само два процента от хората са на мнение, че ситуацията е „малко по-добра“.
Жените, които живеят в градовете, са по-склонни да определят нивото на сигурността си като по-ниско. Жителите на Британска Колумбия са сред тези, които смятат, че престъпността и насилието са се увеличили след пандемията - близо 72 процента, срещу 54% от жителите на Квебек, които са на същото мнение. Последните са най-склонни да твърдят, че нещата не са се променили.
На въпрос обаче дали са били обект на престъпление или са били свидетели на такова, голяма част от тях твърдят, че не попадат в тази категория.
Това, което най-много притеснява хората и определя средата им като по-малко сигурна, е агресивното поведение - отправяне на заплахи и скандали. 20 процента от анкетираните заявяват, че са имали подобно поведение, а 19 на сто казват, че се страхували за безопасността си поне веднъж през последните шест месеца.
Пет процента от анкетираните заявяват, че са били жертва на физическо нападение, а други пет процента споделят, че са били обект на престъпление от омраза. 20 процента от респондентите посочват, че познават човек, който е бил обект на насилие. Други 17 процента пък казват, че познават хора, станали жертва на престъпление от омраза.
Повече от половината от анкетираните са на мнение, че органите на реда в града, в който живеят, не вършат достатъчно добре работата си. Само 39 процента са на същото мнение за правителството в своята провинция, а едва 33 процента посочват посочиха федералното правителство.
Хората на възраст над 55 години и живеещите в Квебек са най-доволни от правоприлагането, докато по-малко от половината канадци, живеещи на атлантическото крайбрежие, смятат, че полицията си върши добре работата.
Жителите на Онтарио са най-малко доволни от работата на правителството на своята провинция, а хората от Манитоба и Саскачеван са най-малко доволни от федералното правителство.
В проучването е зададен и въпрос дали по-стриктният контрол върху оръжията ще накара хората да се чувстват по-сигурни. Резултатите показват, че 47 процента от анкетираните заявяват, че това ще ги накара да се чувстват по-сигурни, а 42 процента казват, че това няма да промени усещането им за несигурност.
По-голяма част от анкетираните заявяват, че ще се чувстват по-сигурни, ако бъдат завишени санкциите за престъпления. Три четвърти от анкетираните смятат, че повече полиция ще помогне, а 72 процента са на мнение, че справянето с жилищната криза ще направи общностите по-безопасни.
В проучването участие са взели 1517 души. То е проведено между 6 и 10 април.