Сн. Авторът
Около 10 души дойдоха, видяха и си тръгнаха натъжени заради несъстоялия се протест навръх националния празник в Чикаго.
Десетина българи се събраха пред българския център „Родина," където по-рано през седмицата BG VOICE писа, че ще има демонстрация. Половината си тръгнаха 15 минути след обявеното начало, обезкуражени от това, че „никой не е дошъл" критикувайки липсата на организация.
Хората избраха да дойдат на протеста, вместо да отидат на годишната церемония по издигането на българския трибагреник пред "Daley Plaza" в даунтаун Чикаго. „Няма място за празнуване, когато в България всеки се мъчи в момента, а ние да отидем да играем хора," каза Станислав Николов, който повече от 10 години живее в САЩ. „На какво да се радваме? Празник ще е, когато помогнем да променим България, а не сега да празнуваме нещо, което не съществува."
„Разочаровани сме," добави Николов. „Мислехме, че повече хора ще има тук."
„Очаквахме повече българи да дойдат и да подкрепят това, което народът иска," каза Велко Петков. „А народът иска хубави промени."
Хората се разотидоха, чувствайки се неловко от малкия брой появили се протестиращи и заради това, че българите не могат да излязат с единна позиция в най-българския град извън България.
Мария Петкова, която е от 16 години в САЩ, не вижда бърз изход от политическата ситуация в България и дойде на протеста в подкрепа на сънародниците и родините си в България, за да издържат. „През толкова много сме минали, промените няма да дойдат за два дни и 30 секунди," каза Петкова.
Севделин Панев е тук от 10 години. Солидарност и съпричастност е това, което го доведе до N. Cumberland Ave. готов да протестира срещу статуквото в родината си. „И аз като всички имам роднини в България и се интересувам от това, което се случва там." Той беше един от последните, който си тръгнаха. Неговото послание до хората, който не дойдоха или си тръгнаха рано, е да положат усилия да помогнат на своите близки и сънародници. „Това е един драматичен момент в новата история на България," каза Панев. Той вижда изход от политическата ситуация в страната. „Трябва да има временно програмно правителство, а после да има честни избори след промяна в Изборния кодекс," добави той. „Аз съм позициониран в дясно и моето искрено желание е за единство. Бих приел дори и втори мандат на ГЕРБ, но в коалиция с друга партия, стига да не е ДПС."
Мотото на протеста бе съпричастност с хората, които протестират в България. „Искаме да има промяна," каза Димитър Георгиев, който от 13 години е имигрант в САЩ. „Промяната да бъде наистина промяна - коренна." Георгиев уточни, че за него това означава нов начин за избиране на правителство и народни представители, нова Конституция, смяна на системата на управление. „Трябва да има хора, които искат не да правят пари, а да управляват за развитието на държавата и хората."
Готовите за демонстрация хора заявиха, че пак биха отишли, където и да е, ако има нов, но по-добре организиран протест. Засега не е ясно дали такъв ще се състои.