Хиляди протестиращи преминаха в събота през Лондон с искане за декриминализиране на абортите, след като жена получи присъда от 28 месеца затвор за късен аборт, предаде АФП.
Участниците в шествието скандираха "Освободете Карла Фостър" и размахваха плакати с надписи "Абортът е здравеопазване" и "Полицейското преследване на телата ни е истинското престъпление".
44-годишната Фостър, която има три деца, беше вкарана в затвора в понеделник и трябва да изтърпи 14 месеца от присъдата в ареста.
Тя призна, че е направила незаконно аборт, когато е била бременна между 32 и 34 седмица, като е казала на консултант по абортите, че е бременна в седмата седмица - в рамките на позволеното.
Депутатката от опозиционната Лейбъристка партия Стела Криси заяви пред протестиращите, че случаят показва, че действащото законодателство вече не е "подходящо за целта".
"...сега намираме майка на три деца, едното от които е със специални образователни потребности, в затвора", каза тя.
"На чии интереси служи това, да продължаваме да наказваме тази жена?"
Тя заяви, че през последните 10 години е имало "67 съдебни преследвания на жени по силата на Закона за престъпленията срещу личността от 1861 г.".
162-годишният закон, забраняващ абортите, е изменен през 1967 г., като е узаконен абортът при оторизиран специалист до 28-ата седмица, която по-късно е намалена на 24 седмици през 1991 г.
В Англия, Шотландия и Уелс има много ограничени обстоятелства, които позволяват аборт след този момент, като например ако животът на майката е в опасност или ако детето ще се роди с тежки увреждания.
Британската консултативна служба по бременност (BPAS) изпрати на Фостър лекарствата, причиняващи аборт, по пощата през май 2020 г. след консултация по телефона поради пандемичното блокиране.
След като получава лекарствата, тя ражда, въпреки че детето е обявено за мъртво след обаждане до службите за спешна помощ.
Тази седмица главният изпълнителен директор на BPAS Клеър Мърфи заяви, че са "шокирани и ужасени" от присъдата и нарече закона от XIX век, използван за преследването на нея и други, "най-тежкото наказание в света".
"Никога досега не е имало по-ясен мандат за парламентарни действия и никога досега нуждата не е била толкова спешна", каза тя.
"През последните три години се увеличи броят на жените и момичетата, които се сблъскват с травмата на дълги полицейски разследвания и са заплашени от доживотен затвор съгласно архаичния ни закон за абортите", добави тя.