Политическата дейност и партийната агитация в училище, както и разпространяването на идеологически и политически и доктрини да бъдат забранени.

Това ще предложи Министерството на образованието и науката в проектозакон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование.

Той ще бъде публикуван за обществено обсъждане до края на тази седмица. Служебният кабинет ще внесе промяната в новото Народно събрание.

"Ще искаме пълна деполитизация и департизация на системата за средно образование", подчерта министър Николай Денков пред журналисти във вторник.

Той смята за пропуск факта, че в текстовете на ЗПУО никъде няма ясно регламентирано изискване училищната система да бъде освободена от партийна и политическа дейност.

"За мен е напълно неприемливо партии да влизат в училище и да провеждат партийна пропаганда, независимо кои са партиите. Всеки има право да бъде член на партия, но няма право да агитира и да провежда партийни мероприятия в училищната мрежа", подчерта проф. Денков.

В Закона за висшето образование изрично е казано, че освен от идеологически и религиозни доктрини, висшето образование е освободено и от политически доктрини.

Според министъра това трябва да се случи и в средното образование, "за да знаем, че нашите деца, учителите и ръководствата са фокусирани върху учебната дейност и съдържание, а не върху други дейности".

Той предупреди ръководителите и учителите в образователната система да се въздържат от политическа дейност в училище още в първия ден на сегашната предизборна кампания.

Към момента само един началник на Регионално управление на образованието е кандидат за депутат и е излязъл в дългосрочен отпуск по болест, добави просветният министър.

От МОН съобщиха, че преди изборите на 4 април 11 от 28 началници на РУО са били в отпуск поради партийни ангажименти. Образователното министерство са постъпили и сигнали, че в хода на предизборната кампания тогава върху директори и учители е оказван натиск, свързан с дейността на политически партии.