Конституционните промени влизат за второ четене в парламента. Според приетите от ресорната комисия, която заседава през уикенда, поправки се допуска двойно гражданство за министри и депутати, както и регулаторите да се избират с мнозинство от 2/3.

Спорните моменти остават около правомощията на президента и списъка от позиции, сред които той може да избира, за да назначи служебен министър-председател. Към момента в текстовете остава заложен и председателят на Върховния касационен съд, въпреки несъгласието на самото съдилище и на правосъдния министър.

Реши се председателят на НС, на Върховния касационен съд, на Сметната палата, управителят на БНБ или омбудсманът да са фигурите, сред които президентът да избира служебен министър-председател. Предложението на вносителите е да не се разпуска парламентът по време на служебни кабинети.

ВСС се разделя на съдийска и прокурорска колегия, а мандатът на главния прокурор беше намален на 5 години и е само един мандат. От "Възраждане" заявиха, че ще внесат промените в Конституционния съд, а от ИТН, че няма да допуснат дебати по темата в пленарната зала.

 При събиране на нужното мнозинство, на управляващите ще им трябва още едно гласуване, за да прекроят основния закон на страната.