Пролетта дойде, а заедно с нея - познатата вялост и умора. Посягаме към комплексните витамини от аптеката, но те все пак са хранителни добавки. Може просто да не се храним правилно? Може са поглъщаме неща, които, вместо да ни набавят нужните вещества, водят до меланхолия и сънливост?
През зимата се тъпчем с продукти, които не могат да ни набавят и половината от необходимите ни за деня вещества. Оттук и пристъпите на меланхолия и сънливост.

Избягваме храни с висок гликемичен индекс. Те ни зареждат бързо с енергията, която ни липсва през пролетта, но тя също така скоростно се употребява и в резултат се чувстваме още по-опустошени от преди. И умората идва отново. Такива продукти са белият хляб, макароните и всякаква друга паста, пържените картофи.

Продукти с нисък гликемичен индекс са ядките, рибата, пилешкото месо и пълнозърнестият хляб. На тях трябва да наблегнем при хронични пристъпи на умора, съветват диетолозите и нутриционистите.

Магнезият е незаменим в борбата с умората и е ценен източник на енергия. Необходим е за изработване на енергия от клетките и митохондриите. Недостиг се получава, ако прекаляваме със солта и млечните продукти. Много магнезий съдържат бадемите, бразилските орехи. Богати на магнезий са и слънчогледовите и тиквените семки, но с тях по-умерено, защото са много калорични.

Зеленината лекува очите, но тя може и да увеличи енергията ни. Неслучайно е разпространен изразът „да се хванем за зелено”. Всякакви листни зеленчуци са важни - салати, коприва, лапад, киселец. Но най-ценни са кълновете. Те съдържат хлорофил и са великолепен източник на протеин, който дава енергия. Ако не са ви приятни за ядене, може да слагате по малко в салатата.
В китайската медицина коренът от женшен е признат като кралят на енергията. За разлика от кафето, стимулиращо нервната система, женшенът постепенно повишава енергията. Освен това помага на имунната система да се пребори със стреса. Женшен може да си набавим чрез капсули или като чай, който е много вкусен.

Учени от Нюйоркския университет препоръчват някои продукти за по-добър тонус. Ментата ободрява при авитаминоза (недостиг на витамини). Може да си направим чай или да накъсаме листенца от нея в салатата си.

Ценните вещества в морските продукти действат обезболяващо и тонизиращо. Всякакви видове риба, дори и една най-обикновената скумрия съдържат ценните Омега-3 мастни киселини, затова са много важни в пролетното меню.

Пролетна умора: По-добре салати и плодове, отколкото готови витамини

Стридите са скъп деликатес, но са изключително здравословен продукт - съдържат голямо количество цинк, който участва в много жизненоважни процеси в организма. Две яйца съдържат дневната доза витамин В12, който влияе на доброто ни настроение.

Индийските диетолози пък препоръчват няколко продукта, които ще ни подействат антистресово и тонизиращо.

Киселото мляко съдържа тирозин, който активизира изработването на серотонин в главния мозък. Цитрусите са богати на захари, подобряващи работата на главния мозък. Ядките съдържат витамините Е и В12, регулиращи настроението. Риба, броколи и чесън в ястията успокояват и вдигат жизнения тонус. По същия начин действат чай от лайка и жасмин.

Физическите упражнения също зареждат с енергия. Хората, не свикнали да спортуват, смятат, че това ги изтощава още повече, но не е така. Физическото натоварване уморява за кратко, но дългосрочно зарежда с енергия, повишава настроението и помага да се справим със стреса.
Половин час дневно упражнения са напълно достатъчни за добрия тонус. Ако нямаме желание да се втурнем стремително в спорта, може да започнем например с ходене пеша, като постепенно увеличаваме времето. Скоро ще усетим, че се е подобрила физическата ни активност и ще се почувстваме по-енергични.

Може да си направим и акупунктура вкъщи. Китайските медици са открили точка, която помага да се борим със стреса и да укрепваме имунитета. Тя се намира на крака, на разстояние 4 пръста под капачката на коляното. Натискаме тази точка силно, за да почувстваме въздействието. Масажираме 3 до 5 минути.