Детокс... Много шум се вдига около него, коментира се детоксът на червата, на черния дроб. Колкото до последното, лошата новина е, че няма сила или комплексно средство, което да пречисти черния дроб с магическа пръчка. Така че хайде да не се доверяваме на „чудодейни“ продукти, които ни обещават това. Добрата новина е, че можем да помогнем на черния дроб да си свърши сам работата по детокса, като освен това го предпазим от външни фактори, които му пречат.

Защо е нужен детоксът? Всеки ден „бомбардираме“ черния си дроб със стрес, замърсяване, консерванти в храните. Всичко това му пречи да си върши работата. Когато е затрупан с повече токсични вещества, отколкото може да поеме, зацикля и някои токсини остават активни по-дълго в нас. Пречат на нормалния метаболизъм, задържаме течности, подуваме се.

Симптоми, че черният дроб „плаче“ за детокс: постоянна умора, запек, газове, подуване на корема, непрекъснат глад за сладки храни, болки в ставите, чести промени в настроението, лош дъх, трудно сваляме килограми.
Пречистване чрез диета. Дава се предимство на хранителни вещества, насърчаващи здравето на черния дроб и червата. Първа стъпка: изхвърляме преработените храни и пием повече вода - 8 до 10 чаши филтрирана вода дневно. Храносмилането се подобрява, лимфната система работи оптимално, а това подпомага черния дроб. Намаляваме кофеина и алкохола и избираме органични храни:

Кръстоцветни зеленчуци. Броколи, карфиол, брюкселско зеле съдържат съединенията глюкозинолати, предпазващи от хронични заболявания и помагащи да се отървем от токсините. Броколите съдържат ензими, помагащи на отпадните продукти от кръвта да се изчистят чрез урината и предпазват от чернодробни заболявания.

Зелени листни зеленчуци. Руколата, спанака и къдравото зеле съдържат растителни хлорофили, които спомагат за премахването на химикали, пестициди и тежки метали от кръвта. Хлорофилът в тях намалява риска от увреждане на черния дроб, причинено от афлатоксини - опасни съединения, произведени от гъбички чрез активиране на определени ензими.

Бери плодове. Боровинки, къпини и малини са богати на фибри, но и съдържат съединенията антоцианини, с мощни антиоксидантни свойства. Те се борят със свободните радикали и насърчават нормалните процеси, включително в черния дроб.

Пролет е: Черният ни дроб „плаче“ за детокс

Ферментирали храни. Киселото зеле, туршиите, кефирът, киселото мляко са заредени с полезни пробиотични бактерии. Те насърчават здравословното храносмилане и целостта на лигавицата на червата, помагат токсините да не попаднат в кръвта, а също и за изчистването на тежки метали.
Риба. Вече всички знаят за съдържащите се в нея омега-3 мастни киселини, полезни са и за черния дроб - за по-ниски нива на чернодробни мазнини и по-високи нива на HDL „добрия“ холестерол. Най-добри са сьомгата, сардините и рибата тон.

Добавките

Някои от тях защитават черния дроб срещу химикали или токсини, помагат за стимулирането на производството на жлъчка и други. 
Бял трън. Може би най-известната билкова добавка за здравето на черния дроб. Екстрактът от семената на цъфтящото растение е с наименованието силимарин. Притежава антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, а изследванията показват, че помага да се стимулира регенерацията на чернодробните клетки. Добавките с бял трън предпазват от вредите на вещества като алкохол и ацетаминофен. Белият трън повишава и нивата на глутатион - един от основните антиоксиданти в организма.

Куркума. Доказано е, че екстрактът от куркума и куркуминът предпазват от увреждане на черния дроб, като намаляват оксидативния стрес и насърчават производството на глутатион - антиоксидант.
Активният въглен помага за свързването и премахването на токсините в организма. Може да свързва минерали и витамини, така че трябва да се приема между храненията и да не се комбинира с други добавки.

Пролет е: Черният ни дроб „плаче“ за детокс

Интермитентен фастинг

За това вече разказахме в предишен брой. Става въпрос за гладуване, или за хранене през по-дълги периоди, например през 12 часа, 16 часа, веднъж седмично, 2 пъти седмично и т.н. Изследванията показват, че по време на периоди на гладуване клетките в черния дроб произвеждат повече от вид протеин, свързан с по-добър метаболизъм на захарта и намалени нива на чернодробните мазнини. Фастингът дава на организма (включително и на черния дроб) шанс да се възстанови и прочисти, тъй като не е необходимо да насочва енергия към храносмилателната система.

Иначе казано, достатъчно е да променим храненето си и начина си на живот - и „бедният“ ни претоварен черен дроб ще ни се отблагодари, че му помагаме да се пречисти. От това се отслабва също...