Шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) са внесли искане за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев. С това се задейства процедурата по освобождаването му.

Това става само ден след като кандидат-премиерът на ГЕРБ Мария Габриел обяви, че искането на оставката на Гешев ще е първата работа на правосъдния министър, ако тя заеме поста. Габриел получи подкрепата на ДПС за отстраняването на Гешев . Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ окачестви идеята като "добра", а Йордан Цонев я "приветства". Двете партии допреди ден бяха сред най-големите защитници на главния прокурор.

Предсрочното освобождаване на главния прокурор може да стане, ако предложението бъде подкрепено от поне 17 от 25-имата членове на ВСС. След това президентът трябва да издаде указ. Подобно на процедурата по назначаване, държавният глава има право да откаже веднъж да изпълни решението на Пленума на съвета. След това то се подлага на прегласуване.

Другият вариант главният прокурор да оваканти поста си преди края на 7-годишния му мандат, е сам да подаде оставка, но до момента Гешев не е давал индикации, че има подобно намерение, пишат от Свободна Европа.

Настоящият състав на ВСС два пъти отхвърля предложения за освобождаването на главния прокурор. Първо бившият служебен правосъден министър Янаки Стоилов внесе такова искане, но то изобщо не беше подложено на гласуване. След него и Надежда Йорданова направи подобно предложение, но то беше отхвърлено.

Настоящото искане е подписано от Огнян Дамянов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова и Светлана Бошнакова, които досега винаги са демонстрирали подкрепата си за Гешев.

Шестимата твърдят, че той е допуснал тежко нарушение на служебните си задължения, става ясно от съобщението на сайта на ВСС. Според тях Гешев е уронил престижа на съдебната власт като се е намесил лично в разследването на взрива, избухнал до кортежа му на 1 май.

Ден по-рано Мария Габриел каза в четвъртък, че мотивът за отстраняване на Гешев е "уронване на престижа на съдебната власт" в "светлината на последните събития". Габриел имаше предвид именно взрива до колата на Гешев, за който прокуратурата първоначално даде информация, която беше опровергана.

Едно от неверните твърдения беше, че главният прокурор е пътувал със семейството си. Зам.-главният прокурор и ръководител на Националната следствена служба Борислав Сарафов обаче съобщи, че при експлозията до автомобила на Гешев на 1 май е избухнало взривно устройство с около 3 кг тротилов еквивалент и че целта на взрива е била "да убие" пътуващите в колата. Това беше опровергано от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев.

"Очевидно този взрив е имал за цел нещо друго, то трябва да бъде изяснено в хода на следственото дело",

каза министърът пред парламента.

В същото време в четвъртък ВСС отказа дои да обсъди темата за взрива до колата на Гешев и твърденията за негова намеса в разследването.

Часове по-рано в петък прокуратурата предупреди вътрешния министър Иван Демерджиев да спре да изнася факти около взрива в прессъобщение. В него се казва, че наблюдаващите прокурори по делото са издали постановление да се спазва НПК, според който информация по разследване може да се изнася само с разрешението на наблюдаващия прокурор.

"СГП (Софийска градска прокуратура бел. ред.) изразява несъгласие с всички коментари и тълкувания, направени до момента, тъй като досъдебното производство е в начален етап и не са събрани и проверени всички доказателства, на базата на които може да се достигне до категоричен извод относно случилото се на 01.05.2023 г.", пише в съобщението.

Прокурорите в София също искат отстраняването на Гешев

Прокурорите от района на Апелативната прокуратура в София, които преди дни излязоха на протест в подкрепа на Гешев, също поискаха оставката му. В този апелативен район влизат районната, окръжната, градската и апелативните прокуратури в столицата.

"Недопустимо е някой да мисли, че атаката срещу Иван Гешев е инсценировка",

каза тогава на протеста говорителката на главния прокурор Сийка Милева.

"Подкрепяме искането на членовете на Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор Иван Гешев", се казва в становище, публикувано на сайта на ведомството в петък.

В него се изразява несъгласие с "навлизането на прокуратурата в политиката, което е в разрез с нейните законови пълномощия". Добавя се и, че прокурорите от столичния апелативен район не са съгласни с "намеса в работата на органите на съдебната власт, независимо от кого е осъществявана".