В същото време офисите от предизборните щабове на Трайков се дават под наем. На места обявите са толкова комично поставени, че излиза, че самият Трайков е лицето за контакт

Говорителят на главния прокурор на България Сотир Цацаров - Румяна Арнаудова, обяви, че прокуратурата е предявила обвинение на кандидата на Реформаторския блок за президент Трайчо Трайков в качеството му на бивш министър на икономиката в първия кабинет на Бойко Борисов. Тя отказа да даде повече подробности, като уточни, че държавното обвинение ще изнесе допълнителна информация.

Самият г-н Трайков обаче оповести, че знае за какво го обвиняват - той написа в профила си във фейсбук още на 1 януари, че обвинението е за умишлена безстопанственост. Той е получил призовка преди Бъдни вечер и на 28 декември отишъл в Столичното следствие, където получил постановлението за привличане. Официално от прокуратурата не са съобщавали за това.

„На 28 декември прокуратурата ми връчи обвинение за умишлена безстопанственост, както ми беше обещано преди и по време на изборите за президент. Учудващо, не бяха изпратени медии, нито все още е обявено нещо официално. Дали защото ги е срам, че правят това, което правят на политически неудобни хора навръх празниците - призовката дойде точно преди Бъдни вечер? Или си го пазят за по-удобен момент?", пише Трайков във фейсбук.

В поста той описва обвинението - че през 2011 г., „като бях министър на икономиката, енергетиката и туризма", остатъчният пакет акции от „ЕВН България Електроразпределение" АД е продаден за по-малко пари, отколкото някой сега е сметнал, че е трябвало.

„Нищо че продажбата е извършена на Българската фондова борса по състезателна методика, одобрена от Комисията за финансов надзор, в изпълнение на приета от Народното събрание стратегия, и то не от мен, а от единствения орган в държавата, който може да я извърши - Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК). Директорът на АПСК се назначава от Министерския съвет и все още е същият като през 2011 г., а тогавашният председател на надзорния съвет на АПСК наскоро беше повишена от Народното събрание в шеф на Комисията за защита на конкуренцията. Явно никой не смята, че хората, пряко осъществили и одобрили условията по сделката, са постигнали лош резултат. За който аз като министър нямах и не съм и искал да имам възможност да влияя по какъвто и да е начин", пише още бившият министър.

Той предполага, че причините за обвинението му са други, като например - „това, че основна тема в кандидатпрезидентската ми кампания беше нуждата от радикална промяна на правосъдната система и особено на прокуратурата. Защото не спрях да обяснявам, че сме по-бедни от другите европейци заради милиардите, които ежегодно се крадат от престъпна шайка политици, олигарси и магистрати. А може би дори и защото стоте милиона от въпросната сделка през 2011г. не бяха директно депозирани в КТБ, а беше проведен конкурс и той беше спечелен от друга банка. Започва година, през която ще получим много отговори", завършва поста си Трайков.