Съдия Владислава Цариградска, която стана една от основните причина за осветяването на неформалните мрежи около убития Мартин Божанов – Нотариуса, обвини във вторник прокуратурата, че бездейства по този случай.
Пред Висшия съдебен съвет Цариградска каза, че съдиите са поставени в "безсилна ситуация", защото прокуратурата не разследва ефективно мрежите за влияние на Нотариуса и заплахите, отправени към нея.
В отговор съдебните кадровици решиха да изискат от прокуратурата информация за разследванията, която държавното обвинение може да откаже да предостави.
През март прокуратурата обвини бездомника Илко Захариев, известен като "Червения пират", за писане на заплашителни мейли до политици и магистрати, сред които и съдия Владислава Цариградска. Той бе задържан при доста странни обстоятелства, а имаше и сериозни съмнения за психическото му здраве.
Според МВР Захариев е живеел като скитник. Съобщенията били изпращани от телефони, които той събирал от контейнер за електронни отпадъци в един от столичните молове. В съдебната зала адвокатът му казва, че не е проследено движението на телефонните апарати и не се знае кой ги е ползвал преди това.
По това разследване Цариградска разказа, че през март е била призована да се яви в ГДБОП, за да бъде разпитана като свидетел по делото срещу Червения пират. Още в началото на разпита разследващият полицай я приканил първо да отиде в психодиспансер, за да бъде освидетелствана. Цариградска категорично отказала. Свидетел на този разговор станал и адвокатът ѝ Григор Вълков.
"Има всевъзможни бездействия да не се движи разследването. Отказва ми се достъп до елементарна информация. Притеснително е какво прави прокуратурата, за да разследва мрежите за влияние. Бях заплашвана и смятам, че зад Червения пират се крият хора и мрежи, които заплашват редица съдии. Може да подозираме, че тези мрежи опитват да оказват влияние върху съдии", каза Цариградска.
Съдията каза, че през посредник е получила призив да се "кротне", а след това започнали и директните заплахи.
"Заради непредприемане на мерки срещу заплахи по отношение на магистрати започва да действа автоцензура", каза Цариградска
Пред ВСС тя сподели съмненията си, че срещу нея се използват специални разузнавателни средства с цел дискредититация. Цариградска каза, че въпреки заплахите, наскоро без предупреждение е премахната полицейската охрана пред дома ѝ в Плевен.
"Няма да оставя нещата да бъдат смачкани. През това, което правят с мен, атакуват всеки български съдия", казва Цариградска. Тя припомни, че и Даниела Талева, разследваща главния прокурор, също е била заплашвана от Червения пират.
"Ако не мога да защитя децата и близките си от тези престъпни мрежи, няма да мога да убедя хората, чиито дела са ми поверени, в правосъдие", каза още тя. По думите ѝ ако нещо се случи с нея и децата ѝ, то това означава, че не е извършено от психичноболен и за това трябва да бъдат потърсени корените още 30 години назад.
След изслушването ВСС обяви, че ще поиска информация за движението и резултатите от разследванията, свързани с Нотариуса и Червения пират.. Кадровиците могат да поискат тази информация при наличие на риск за магистрати и с цел да се запази доверието в съдебната система.
"Не знам как гледате на информацията, която получаваме, но аз изпитвам институционално неудобство от гледна точка на позицията, която заемаме като членове на ВСС, че се налага и се стига дотам да изслушваме конкретен съдия, който да ни съветва да изпълняваме нашите служебни задължения. Нека да не бездействаме и да не гледаме с отегчение на този случай, защото той не касае конкретния съдия, а цялата система и по болезнен начин тангира към неизпълнение на нашите служебни задължения да защитаваме съдийската независимост", коментира членът на ВСС Атанаска Дишев след изслушването, цитирана от lex.bg.
Тя допълни, че съдебната система е пълна със съдии, които са получили заплахи или са обект на медийни или институционални заплахи чрез различни способи, които предпочитат да мълчат и да се справят сами с този проблем.