Близкият до Ахмед Доган депутат Джейхан Ибрямов е бил арестуван със 100 000 лева белязани пари, които са му предадени от неговия дългогодишен "приятел" Мирослав Тодоров, за да може с тях да се купуват гласове, но е твърдял, че му трябват милиони. Това обяви в петък ръководството на прокуратурата, която даде подробности за делото.

Ибрямов е бил "хванат" със специални разузнавателни средства, като е записан да обяснява за схемата. Записаните разговори давали обяснение за мотивите на Ибрямов да поиска парите от своя "приятел", твърди обвинението.

Прави впечатления необиконовено бързата реакция на властите срещу депутата на Доган. Делото е започнато на 2 октомври от Комисията за противодействие на корупцията (КПК), твърди прокуратурата.

Прокуратурата ще поиска в събота сутринта от съда постоянното задържане в ареста на Ибрямов. Той е имал здравословни проблеми след ареста, но е бил стабилизиран в МВР болница.

Още същата вечер Ибрямов е арестуван с белязани пари, а всичко това е подплатено със специални разузнавателни средства, за които се иска съдебно разрешение, т.е. допълнително време.

Парите трябвало да се използва за купуване на гласове, но на Ибрямов му трябвало много по-голяма сумата – милиони левове. На първо време той се опитвал да намери 400 000 лева, а от Мирослав Тодоров поискал 200 000 лева, казва прокуратурата.

Държавното обвинение твърди, че тази информация се потвърждава от разпити и от подслушваните разговори със СРС.

"Той (Ибрямов) е казал, че ще използва парите за такива цели (купуване на гласове), а срещу това ще въздейства върху длъжностни лица от Министерството на отбраната за обществени поръчки. Споменал и поръчки от милиони левове до хиляди левове", съобщи прокурор Ваня Стефанова от Върховната касационна прокуратура, която е шеф на звеното за борба с купуването на гласове.

В отговор на въпрос какво е казал Ибрямов при самия арест, тя отговори през смях: "Вие очаквате, че е казал нещо, ли? Освен че са белязани, парите са описани като номера и купюри, това няма как да са джобните му пари".

Делото за Джейхан Ибрямов се води за търговия с влияние, защото прокуратурата смята, че той може да промени хода на обществените поръчки в Министерството на отбраната, въпреки че вече няма водеща роля във военната комисия.

"Шест парламента назад е бил член на Комисията по отбраната. Това са създадени контакти", каза прокурор Ваня Стефанова и допълни, че ще бъдат проверени всички обществени поръчки, които са споменати в записаните разговори на Ибрямов.

Държавното обвинение показа, че не приема критиките, че властите обслужват интересите на крилото на Делян Пеевски в ДПС, удряйки само по хората на Доган

"Прокуратурата винаги е бил упреквана, че не се бори с корупцията. Като гледам реакцията на действията на действията на КПК по конкретния случай, започват да се чудя дали това не е някакъв лозунг", каза Стефанова.

Бързо сваления имунитет

Депутатът от ДПС-Доган Джейхан Ибрямов бе арестуван по подозрение в корупция, а имунитетът му бързо бе свален. През последните часове в тази история бяха замесени прокуратурата, антикорупционната комисия, парламентът и Централната избирателна комисия.

Последните две институции трябваше да се произнесат за имунитета на Ибрямов, защото той имаше двойна защита – като народен представител и като кандидат за такъв. Разрешение бе дадено, но от документите, изпратени до медиите, излязоха любопитни подробности за свидетели и действия на разследващи.

Скрито, но не съвсем

От решението на шефката на парламента Рая Назарян става ясно, че прокуратурата е разпитала няколко свидетели. Сред тях е мъж на име Мирослав Тодоров, от когото се твърди, че Ибрямов е поискал 200 хил. лв. подкуп, за "да упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица" от Mинистерството на отбраната. На 2 октомври на паркинг на магазин в София депутатът взел 100 хил. лв., твърдят разследващите.

Името на Тодоров е споменато в решението на Назарян, а самият документ бе изпратен до медиите късно вечерта в четвъртък. На пръв поглед личните данни са прикрити с черна лента, но когато текстът се копира, маркировката изчезва и името става видимо, т.е. най-вероятно става дума за техническа грешка.

Според медийни публикации от последните седмици човек със същото име е обвиняем за източване на ДДС чрез фиктивни сделки със зърно. От документа се вижда, че са разпитани още няколко души, сред които и инспектор от антикорупционната. Освен това по делото са прилагани и специални разузнавателни средства. Какво е установено чрез тях засега не е ясно.

Джипът

В историята с ареста е намесен и луксозен джип, ползван от Ибрямов преди няколко месеца. Колата бе иззета, защото е била собственост на фирма, за която се подозира, че е участвала в схемата с източване на ДДС. Самият той коментира преди няколко седмици:

"Ползвах този автомобил със съответните договори и пълномощни, които имах. Но оттам нататък да използваш автомобил, ако използването на автомобил със съответните договори и пълномощни е престъпление, тогава тя половин България трябва да бъде подведена под някаква отговорност. А всичко останало, свързано с някакви данъчни измами, зърно, торове - нито имам бизнес, нито съм се занимавал с бизнес. А ни най-малко бих желал да коментирам разследване, което правят разследващи органи".

Гладна стачка

Близките до Ахмед Доган продължават да твърдят, че случващото се с Ибрямов е постановка. Съпругата на депутата Биршен Ибрямова, която е дългогодишна секретарка на почетния председател, обяви, че започва гладна стачка докато той бе бъде освободен.