Вече е ясно – най-голямото спортно събитие на планетата тази година няма да се състои. След седмици на противоречиви сигнали във вторник бе обявено, че летните олимпийски игри, които бяха насрочени за лятото в Токио, се отлагат заради Covid-19. Премиерът на Япония Шиндзo Aбe oфициaлнo пoиcкa това oт прeзидeнтa нa Мeждунaрoдния oлимпийcки кoмитeт Тoмac Бaх. Според медиите в страната шефът на МОК е приел предложението, за да може Олимпиадата да се проведе в условия на абсолютна безопасност. Само допреди дни японските власти бяха категорични, че за отлагане не може да се говори. В страната дори официално бе посрещнат и олимпийският огън. И докато феновете на игрите се опитваме да свикнем с мисълта, че трябва да чакаме за тях отново поне още година, ето малко интересна история за това как облаците над олимпиадата се сгъстяват на всеки 40 години. Сега, както се подразбира, са поредните. На фона на все още всеобщата убеденост преди дни, че Токио 2020 все пак ще има, вицепремиерът на Япония Таро Асо нарече в словото си пред олимпийските ръководители игрите "прокълнати", позовавайки се на "40-годишния цикъл". И ако колелото на историята се върне назад, примерите за това ще изплуват. "Проклятието над олимпиадите" се появява отново и отново на всеки 40 години, пише dir.bg.

Липсващите игри

 

През 1940 г. пак Япония се готви за домакинство на летните игри, а и на зимните - двете в една година. Но избухването на Втората световна война спира провеждането на събитията. Водач на организационния комитет тогава е Жигоро Кано, който е нещо като баща на модерното спортно джудо.

Неговият силен аргумент пред света е, че страната иска да покаже как се е възстановила от опустошителните последици на голямото земетресение от 1923 г. Точно както сега бе идеален момент да демонстрира, че няма и следа от кошмарните събития от 2011-а, като част от спортните състезания на игрите това лято са насрочени именно във Фукушима. През 1932 г. Япония се кандидатира и убеждава Бенито Мусолини да оттегли Италия като конкурент. Разменната монета е, че азиатците ще подкрепят европейската страна за игрите през 1944 г. Токио спори с Хелзинки, но с 37 на 26 гласа печели. Но през септември 1938 г., изтъквайки като причина японско-китайската война, МОК отнема домакинството на почти готовата за игрите страна. Дава го на Хелзинки, преди година по-късно изобщо да отмени олимпиадите. Естествено, избухналата в Европа война е причината.

Бойкотът на Москва

Четири десетилетия по-късно летните игри трябва да са в Москва. Месеци по-рано зимната олимпиада е в САЩ, в Лейк Плесид, и на нея СССР и страните от Източния блок участват. На първите две места по медали даже са именно Съветският съюз и ГДР. Американците са трети.

Но още докато вървят зимните игри, през февруари президентът на САЩ Джими Картър обявява бойкот на тези в Москва. Причината - инвазията на съветските войски в Афганистан. Цели 65 държави, които имат покани и квоти, не отиват на олимпиадата в СССР. Това е най-големият спортен протест в историята, а за България означава трето място по медали на игрите с цели 41! Отговорът е, че 14 държави бойкотират игрите в Лос Анджелис четири години по-късно, но ударът е несравним като мащаб. На откриването на игрите в Москва няколко делегации излизат под флага на МОК, а не със собствения - също протест.

 1940, 1980, 2020 г.

 

И така, 40 години по-късно - отново проблеми, а и облаци над олимпиадата. Дали ще е през лятото, дали ще е изобщо през тази година?

Само три пъти в историята игри са пропадали - през 1916 г. трябва да са в Берлин, но Първата световна война ги отменя. Споменатият случай от 1940-а в Токио е последван и от игрите през 1944-а, анулирани пак заради Втората световна война. Засега не е имало случай друго събитие, освен световен военен конфликт, да зачеркне най-големия спортен форум на планетата. Като прибавим, че пак подобна е причината и за най-масовия бойкот от 1980-а, когато игрите са с помрачен блясък от отсъствието на над 60 държави... А този път не говорим за военен конфликт или бойни действия, а за пандемия.