Процентът на ваксинация в Канада спадна наполовина през последните седмици заради забавени доставки. Проучвания сочат, че на базата на последните данни за темпа на поставяне на ваксини, Канада няма да може да ваксинира цялото население в сроковете, които си е поставила. Това може да послужи като сигнал за събуждане на канадските политици и здравни служители, но не означава, че страната е обречена на десетилетие на социално дистанциране. Канада има договори за закупуване на повече дози ваксини на човек, отколкото която и да е друга страна, и се очаква ваксинационният процес да се ускори. И все пак трябва ли канадците да се притесняват? Въпреки забавянията на доставките и прогнозите, премиерът Джъстин Трюдо е категоричен, че всички канадци, които искат, ще бъдат ваксинирани до края на септември. Той каза това преди дни, притиснат от опозицията. Директорката на глобалните прогнози на звеното за проучвания на The Economist Агата Демаре обаче има друго виждане за нещата. „Според информациите, с които разполагаме, началото на 2022 година изглежда по-реалистично за Канада“, каза тя в интервю преди дни. Изследователката, свързана с британското издание The Economist, добави, че ситуацията

не е характерна само за Канада

тъй като всички европейски страни са в същата ситуация заради забавяне с доставките. Отварянето на нови заводи в Европа би могло да промени нещата, но това остава относително невъзможно, смята Агата Демаре. Европейският съюз обяви, че ще контролира износа на всички ваксини. Въпреки че Канада не е част от страните, за които това се отнася, Джъстин Трюдо е получил гаранции от Брюксел, че дозите, предназначени за Канада, няма да бъдат засегнати. Основният проблем на Канада е, че зависи от заводите за производство на ваксина, които са разположени в Европа, а тези заводи срещат големи проблеми да произведат препарата навреме. Това засяга и износа към Канада, обясни Демаре. Тя добави, че Канада е единствената страна в Г7, която не произвежда ваксини. Премиерът обяви, че завод в Монреал може да произвежда ваксините на Novavax. Въпреки това съоръженията не биха могли да започнат да произвеждат продукция преди края на годината. Така че това не би могло да даде отражение върху ваксинацията през тази година. „Само един завод няма да може да реши проблема. Има 38 милиона канадци, това прави милиони дози. Ако погледнем схема на ваксинация с две дози, излиза, че трябва да се произведат много ваксини“, смята изследователката.

Канада беше наясно, че протекционизмът на бившия американски президент Доналд Тръмп може да е пречка пред доставките на ваксини от САЩ. Затова тя се обърна към Европа. Има известна ирония – Канада направи избора

да зависи от Европейския съюз

вместо от Америка, защото се страхуваше от американския протекционизъм. И в крайна сметка Канада се оказа в ситуацията, от която се опитваше да избяга. Канада ще получи 1,9 милиона дози по програмата COVAX, която се бори за равен достъп до ваксините, особено за по-бедните страни. Решение, изключително критикувано от опозиционните партии и организациите, борещи се срещу бедността. И наистина, това е доста объркващо решение. Повечето от богатите страни като САЩ, Австралия, Европейският съюз или Обединеното кралство направиха избора да кажат, че ваксините COVAX ще отидат за най-бедните държави, припомни Демаре.

Ако САЩ не се присъединиха към програмата COVAX, когато Доналд Тръмп беше президент, неговият наследник Джо Байдън даде знак, че страната вече е готова да го направи. Според Демаре прибягването до програмата обаче едва ли ще има реален ефект върху процеса на ваксинация в Канада. По-малко от 3 процента от канадското население би могло да се ваксинира с тези дози и това няма да доведе до голяма промяна във ваксинационния календар на Канада. И докато процесът на ваксинация в Канада е в застой, Джъстин Трюдо уверява, че поставените цели за ваксинация ще бъдат изпълнени.