Есенно-зимната вълна на COVID-19 идва.
Това съобщи математикът от БАН проф. Николай Витанов на профила си във фейсбук.
В момента страната ни се намира в предверието на тази вълна, но се очаква заболеваемостта да започне да се повишава, а смъртността да расте, прогнозира още той.
„14-дневната заболеваемост днес е 131.47 на 100 000.
По думите му тогава ще са необходими „прицелени и минимални по обхват и действие мерки. Налагащите мерките ще бъдат виновни на Ганя“.
Математикът прогнозира, че проблемите с развитието на пандемията у нас се очакват след около две седмици в Западна България.
„Планът за блокиране на разпространението на модифицирания Омикрон чрез спиране на дифузното разпространение работи повече време, отколкото бе предвидено. Вече 187 дни. Прогноза я знаете – ще издържи 200 дни.
Смъртността през първата половина на октомври ще е ниска, но се очаква да се появят дни с двуцифрено число починали, прогнозира още проф. Витанов. И отправя апел: „Пазете се все пак. Ако и да протича леко, има и къси клечки. Най-добре да не стигате до теглене на клечка. Така гарантирано няма да изтеглите късата клечка“.
След средата на октомври смъртността се очаква да се повиши и броят на починалите с COVID-19 все по-често да е двуцифрено число на ден, изчислява още Витанов.
Хомеостазисът държи все още.
Докога ще държи? Докато стигнем заболеваемост 150 на 100 000“, изчислява Витанов. „Хомеостазисът още държи на напъните на всезнаещия, всеможещ, и безсмъртен балкански юнак (бел.ред. Бай Ганьо). Обаче ефективността на Ганьо расте. През миналата седмица беше 42%. Това са и очакванията, ефективността на Ганьо бавно да расте. Демонстрирам ви, как се подготвя есенно-зимната вълна. Ефективността на Ганя си растеше цял септември, ще достигне и 100%. И като докара вълната, ще почне да се оглежда кой да му е виновен“.Гледайте, дали ще стане така.
Виждате, че в Западна България индексите полека стават по-високи от тези в другите части на страната. Есенно-зимните проблеми се очаква да започнат от областите в Западна България“, пише още той.