Върви се към падане на маските в офисите, където хората са ваксинирани срещу COVID-19, заяви пред БНТ проф. Ива Христова, директор на "Националния център по заразни и паразитни болести".

"С навлизане на други варианти, с есенния сезон при всички случаи ще се вдигне и броят на заболелите. На преболедувалите преди година им спада имунитетът и задължително трябва да се ваксинират", каза още тя.

Според нея е много

вероятно, да няма отново грипна епидемия заради COVID-19.

"Няма голяма разлика между индийския и британския вариант на коронавируса. Индийският се разпространява до 60% по-лесно, очаква се да набира сила", добави проф. Ива Христова.

Тя подчерта, че вирусът се подмладява и засяга все по-често по-младите и децата.

Проф. Ива Христова коментира и първия

случай на индийския вариант на COVID-19 в България, регистриран в Плевен.

"Вероятно е, този случай да остане изолиран, защото пациентът се е самокарантинирал и не е имал контакти. 26-годишният мъж се разболява от среща с друг чужденец, който е болен, а не на местна почва. Вероятно е да няма други заразени от него", каза още тя. 

По думите й няма никакво забавяне при вземането и обработването на пробата и работата е свършена. Тя уточни, че пробата е получена на 21 април и е секвенирана на 5 май, защото това е дълъг процес, в този момент този щам обаче, според световните данни, излиза неопределен.

"При заразения българин е протекло леко заболяването, не е бил хоспитализиран, а е бил на домашно лечение, с кашлица, хрема, температура. Той се е разболял между двете дози ваксина на "AstraZeneca". Ваксините са нашето най-надеждно оръжие, имунитетът срещу вируса е достатъчен при 2 дози ваксина. Подценяваме опасността, спадът на заболелите е фалшиво отпускане", допълни проф. Ива Христова.