Земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер разтърси Западна Турция на 23 ноември.

По данни

било с епицентър в окръг Дюздже, на около 200 километра източно от Истанбул. По данни на сеизмологичния център земетресението е станало в 3,08 часа българско време с епицентър на 670 км от София.Има данни да е усетено в България – в градовете Бургас, Варна и Балчик, съобщи Националният сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география на Българската академия на науките.Турските медии съобщиха за нанесени материални щети и ранени жители.

Земетресението е от категория силни,

такива са всички земетресения, с магнитуд по-голям от 6, което предполага, че задължително ще има въздействие върху инфраструктурата, върху сградата, сградния фонд и върху здравето на хората. Това каза проф. Емил Ботев, дежурният сеизмолог на БАН. Той сравни земетресението в Турция с това, което разлюля Перник през 2012 г.преди 23 години - през 1999 на 17 август в областта на Истанбул. Земетресението беше с магнитуд 7, 4 и по официални данни вследствие на него загинаха над 17 000 души, а по неофициални данни загиналите са над 50 000, още толкова бяха ранени, хиляди останаха инвалиди, цели жилищни блокове и сгради бяха изравнени със земята.

Има повтаряемост

на земетресенията, каза проф. Ботев.Смята се, че след онова катастрофално земетресение ще се получи развитие на този мраморноморски сегмент от  Aнадолската разломна зона и се очаква голямо земетресение на запад от Истанбул с магнитуд 7 или повече дори."Такова земетресение стана през 2020, само че много по-слабо. Магнитудът му беше около 5." Опасността от голямо земетресение в района на Турция продължава да съществува и то със сигурност ще стане, смята сеизмологът.

Опасност за България

"Много по-бавни са нашите движения на повърхността, а освен това преди стотина години ние сме се разтоварили от натрупаните напрежения в 5 сеизмични зони, където са станали общо 6 земетресения в началото на миналия век. Тогава те са били с магнитуд 7 и по-голям.