Продават се възрожденски къщи от културното наследство на България. Решението е на Общинския съвет на Малко Търново. Причината - липса на средства. Така местната управа е готова да се раздели с два емблематични сгради, паметници на културата. Търгът е насрочен за началото на декември.
До 2005 година в Дяковата къща в Малко Търново, която е паметник на културата, се е помещавала част от администрацията на община Малко Търново, включително и прокуратурата в града. От тогава до момента сградата е необитаема и се руши, затова общината се опитва да й намери нов собственик, който да й вдъхне нов живот.
Двете къщи, които община Малко Търново пуска за продажба на търг, са строени през 19-ти век. Те са паметници на културата, част от чорбаджийската махала на възрожденското погранично градче.
„Пробвахме няколко пъти да играем по проекти с трансгранично сътрудничество, не се получи, защото наистина са паметник на културата и са с такъв статут. Дадохме я 2013 година на музея, за да може да направи Център за работа с деца, в същото време поради голямата сума за ремонт това пак не се случи и толкова години тези къщи пустеят. И в момента не ги продаваме за това, защото ще вземем едни пари и ще платим заплати, напротив, продаваме ги, за да може наистина, ако дойде някой добър стопанин да може да ги стопанисва и да запази този възрожденски дух. От друга страна като паметници на културата, като такива никой не може нито да ги събори, нито да им промени облика и вида. Напротив, една керемида да се смени,трябва да има съгласуване от Паметниците на културата”, обясни кметът Илиян Янчев пред Нова телевизия.
Чрез търг общината търси нов собственик и на друга къща, също паметник на културата, до която достъпът вече е затруднен от огромни бурени. Къщата на Дико Русев - Махони. Била е закупена от Община Малко Търново през 1984 година за нуждите на Детската асамблея „Знаме на мира“. През 1990 година сградата е съборена до основи и изградена наново от НИПК. При строителството е възстановен типът на късновъзрожденската черноморска къща. До скоро там пък се помещавал Районният съд в града.
„ И в тези къщи са запазени историята и миналото на целия регион. Така, че с парите, които ще вземем от тези, ще бъдат насочени към музея „Александър Фол”, за да може да се направят ремонт на тези къщи, които наистина и те се нуждаят от такъв ремонт. А колкото до тези две къщи, аз съм убеден, че наистина ще дойде човек, който ще е част от региона, за да запази възрожденския стил. Ако утре тези къщи паднат, тогава ще кажат кмета защо не ги стопанисва. Питам аз ,как да ги стопанисваш без да има ресурс?”, каза още Янчев. Според кмета не е добър вариант да се отдават под наем.
Бившият директор на Природен парк „Странджа”, чието седалище е в Малко Търново разсъждава, че трябва подкрепа от държавата, тъй като самото създаване на Парк „Странджа” имало за цел освен съхраняване на природното богатство и запазване на културното, историческо и архитектурно наследство в района
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.