Две от най-големите вериги хранителни магазин в САЩ се обединяват. В сделка на стойност 24,6 милиарда долара Kroger, втора по големина в САЩ, купува четвъртата Albertsons. В класацията на най-големите в бранша преди поглъщането Kroger отстъпва само на Wallmart и е следвана от Costko.
Новото обединение ще разполага с общо около 5 000 обекта в страната (2 800 на Kroger и 2200 на Albertsons), в които работят 700 000 души (420 000 за Kroger и 290 000 за Albertsons) . Двете вериги са доминиращи в много населени места в САЩ, включително в големи градове като например Чикаго, където двете компании имат лъвския пай от пазарния дял.
Преди сливането компанията-купувач имаше пазарна капитализация от 33,3 млрд. долара, а погълнатата - от 15,2 милиарда.
По антитръстови съображения вероятно ще се наложи да бъдат затворени или продадени около 400 обекта, смятат анализатори за сделката. Това ще доведе и до известна загуба на работни места.
Заедно двете вериги ще контролират 13% от силно фрагментирания пазар в САЩ и все още сериозно ще отстъпват на гиганта в бранша Wallmart, който има дял от 22%. С 6% дял Costco остава сериозно зад Kroger, а на четвъртото място с 3% се изкачва Amazon, която е бързо развиващ се играч на този пазар, след като през 2017 година закупи Whole Foods.
Разпокъсаността на пазара обаче дава възможност локални гиганти като H-E-B в Texas и Publix in Florida да запазват своите позиции и да се радват на крепка лоялност от страна на клиентите си.
Kroger има инвестиционни планове да похарчи 500 млн. долара за редуциране на цените, 1,3 милиарда за модернизиране на обектите на Albertsons и още 1 милиард за повишение на заплати на служители и за различни облаги за тях.
За да се финализира сделката обаче ще е нужно и разрешение на държавния регулатор. Той ще прегледа къде двете компании имат доминация и къде ще придобият твърде голямо могъщество, ако се обединят. Според Илианър Фокс, професор по антитръстово право от New York University, ако на твърде много места двете сливащи се компании са върховите играчи, сделката е по-малко вероятно да бъде одобрена.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.