сн. MSN

На северния склон на хавайската вулканична планина Мауна Лоа приключи репетицията на мисия до Марс, започнала през април. Членовете на екипажа излязоха от купола без скафандрите си, които бяха принудени да носят всеки път, когато преминаваха по склона. ,,Това е момент, който ще запомня за цял живот" - заяви Олег Абрамов от екипажа. От средата на април шестима души живяха в космически хабитат на 2,440 м над морското равнище на пуст сектор застинала лава. Той е сред земните райони, които максимално се доближават до средата на Марс. Те се преструваха на първите хора, стъпили на Червената планета, правиха научни експерименти, излизаха навън, облечени в имитации на космически скафандри, приготвяха си храна, каквато може да се използва при полет до Марс.

Командирът на 120-дневната мисия Анджело Вермюлен разказа, че времето им, за разлика от очакванията, е минало бързо и обикновено не им стигало, за да завършат предвидените задачи. А това им причинявало стрес като скуката и летаргията, установени при предишни подобни изследвания.

Основна част от мисията бе експериментът с космическата кухня. ,,Астронавтите" готвели с дехидратирани зеленчуци и месо, използвали и полуфабрикати. Любими ястия им станали оризова крем супа, картофеното пюре, кръмбъл с малини, ябълковият сос и крекерите. С наличните продукти успели да си приготвят руски борш, марокански тажин (вид гювеч), енчилазаня, супа от морски дарове, фабада астуриана (боб с месо от испанската кухня). Сготвили са и местна джамбалая.

Една от изненадите е, че участниците почти не пили подсладени напитки. Предпочитали вода, чай и кафе. Освен основните продукти за евентуална мисия до Марс се предвиждат и успокояващи храни като нутела, фъстъчено масло, маргарин, както и достатъчно фибри, за да неутрализират ефекта от обработените стабилизирани продукти. Според членовете на експедицията нутелата им била сред най-любимите. В резултат от ,,космическия" начин на хранене четирима души от екипажа отслабнали от 2,5 до 4 кг. Това може да се дължи на различната храна, но й на ежедневието. Всички участници признават, че по време на мисията тренирали повече, отколкото в обичайния си живот.