Ръководителят на руската частна военна компания "Вагнер" разкритикува администрацията на Кремъл за това, че не е успяла да блокира притежаваната от САЩ видеоплатформа YouTube, съобщава "Ройтерс".
"YouTube е информационната чума на нашето време", изтъква Евгений Пригожин в свое изявление, публикувано в "Телеграм".
Той посочва, без обаче да предоставя доказателства, че 40% от видеоклиповете в платформата са "политизирани и насочени срещу Русия".
По негови думи има две причини, поради които YouTube не е била забранена в Русия, която наложи санкции за чуждите медии след нахлуването си в Украйна през февруари - това, че се предполага, че тази платформа е незаменима за обикновените граждани и най-вече за опозицията на администрацията на президента Владимир Путин.
"Огромен брой хора в президентската администрация на Червения площад мислят само за едно нещо: Русия да загуби войната възможно най-скоро, американците да дойдат и да ни подчинят възможно най-скоро", подчерта Пригожин.
"Тези, които са против закриването на YouTube, според мен са хора, които са предатели на своя народ и на страната си, предатели на предишните и бъдещите поколения руснаци. Те живеят в чужбина, ходят на почивки в чужбина, отглеждат децата си в чужбина, прокламират високи ценности, но въпреки това подкрепят Запада по всякакъв възможен начин и се изхранват от него".
Напрежението между Пригожин и правителството стана видно миналия петък, когато Министерството на отбраната заяви, че е превзело украинския град Соледар, но не спомена ролята на частната група "Вагнер", която действа извън командната верига на армията и вече е публикувала снимка на Пригожин и неговите бойци в солната мина на Соледар.
Пригожин публично изрази недоволство от опитите да се омаловажи ролята на "Вагнер" и нейните постижения. Впоследствие военното министерство публикува актуализиран доклад, възхваляващ "смелите и самоотвержени действия" на бойците на частната армия. Кремъл отрече да има разрив.
Пригожин, понякога наричан „Готвачът на Путин“ заради договорите с Кремъл на фирмата му за кетъринг, до миналата есен отричаше всякаква връзка с "Вагнер", за която руски официални лица твърдят, че има договори за военна и минна дейност в Африка, а също е активна в Сирия.
Нахлуването в Украйна и многократните неуспехи на руската армия във военната кампания, която вече продължава близо 11 месеца, обаче го насърчиха да излезе на публичната сцена - където гласът на повечето критици бързо бива заглушен от властите - и се представи като безмилостен патриот.
С около 90 милиона потребители месечно в Русия, платформата YouTube, подобно на Google, е изключително популярена и играе важна роля в цифровата икономика. Въпреки че Русия има свои версии на други социални медии, алтернатива на YouTube в такъв мащаб тепърва ще бъде разработвана.
Русия блокира други чуждестранни социални медии, включително Instagram и Facebook, но въпреки месеците на глоби и заплахи срещу YouTube за това, че не успя да изтрие съдържание, което Москва смята за незаконно, и за ограничаване на достъпа до някои руски медии, тя така и не успя да нанесе убийствен удар на платформата.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.