Благодарение на разпокъсаната си вътрешна политика и проруските наклонности на голяма част от нейния елит, София се стараеше по време на инвазията да подчертава, че не въоръжава Украйна. Това обаче е била димна завеса, пише в свое разследване германският вестник "Ди Велт". По време на визитата на Дмитро Кулеба в София на 10 април миналата година войната не върви добре за Украйна - тя е успяла да спре руснаците в Киевския регион, но оръжията и мунициите й са изчерпани, а Западът още не е успял да й достави нови. Страната има нужда от оръжия съветско производство и знае, че складовете на България са пълни. Зеленски праща министъра си в София. Пред обществеността Кулеба благодари на България за приема на бежанци. На закрити врата обаче протичат съвсем различни разговори, пише вестникът. Украйнският външен министър обяснява на домакините си, че въпросът е на живот и смърт. Петков решава задачата като казва, че правителството му е упълномощило посредници да изнасят не директно за Украйна, а към посреднически фирми в чужбина. Частните производители на оръжия работят под пълна пара. От България излитат пълни до горе самолети с муниции към Полша. Те кацат на летище Ржеш, на 70 км от украинската граница. Това летище е строго охранявано от НАТО и е най-важното за Украйна. България подсигурява коридори за оръжия и муниции по земя през Румъния и Унгария.
Около една трета
от нужните муниции към този момент са именно български, казва Петков. Кулеба потвърждава данните му. Доставките са платени от САЩ и Великобритания. През юни, когато шефът на "Кинтекс“ Александър Михайлов е отстранен от поста си, той изнася данни от търговията с цел да събори правителството на Петков. Той тогава съобщи за износ на стойност 2 милиарда евро.
По време на среща на Световната банка във Вашингтон пък бившият финансов министър Асен Василев разбира, че войските на Киев свършват горивото. Той предлага „Лукойл” да изнася излишния си петрол и предложението му е прието веднага. Около 50% от производството покрива нуждите на България, остатъкът заминава директно за Украйна. И тук дизелът се изнася чрез посредници. Киев потвърждава и тази информация. Дизелът се превозва с тирове и се прехвърля и на влакове. По същото време България все още е изцяло зависима от руски газ и петрол и това е причината да не се включи към санкциите, засягащи износа на руски петрол.
С тайните линии за доставки за Украйна Петков поема голям риск. Проучванията в България показват, че 70 процента от гражданите се притесняват да не бъдат въвлечени във войната и следователно са против твърде голяма подкрепа за Украйна. Русия също разбира за помощта, която България оказва на Украйна. Още през април първият й отговор е истинска хакерска война срещу страната. Това е и причината Кремъл да спре газовите доставки за България без оглед на преговори и договорки. Всъщност Петков се
задейства още на 25 февруари
2022 г, твърди изданието. Ден след нападението на Русия в Брюксел има Европейски съвет и тъй като всеки премиер прави обръщение, срещата се проточва до късна нощ. Кирил Петков обикаля всеки един от лидерите и търси разговор. Обяснява, че Зеленски няма да оцелее и 24 часа без помощ. Предлага Русия да бъде изключена от системата суифт и да се замразят банковите заеми на Европейската банка за Руската централна банка. Говори с Макрон, с Шолц - повечето лидери са скептични. В крайна сметка обаче Европейската комисия приема предложението му и то се осъществява по-късно.
„българското предложение“
Причината - Кирил Петков и Асен Василев обикалят европейските лидери с настояване Русия да бъде наказана икономически.