Имиграционната служба USCIS отказва одобряването на петиции за работни визи Н-1В с рекордни темпове в ерата на Тръмп. Това сочи анализ на данните за тази година на Националната Фондация за Американски политики (NFAP).
Цифрите сочат, че за първите девет месеца на 2019 година от USCIS са отказали молбите на 24% от кандидатите, което е многократно повече от предишни години – 6% през 2015 г. например. Между 2010 и 2015 г. отказите за първоначални Н-1В петиции не са надвишавали 8%, а сега са 3-4 пъти по-високи, се казва в анализа на данните.
САЩ издават 65 хиляди Н-1В визи всяка година за хора с висока квалификация. Бизнесите се оплакват отдавна, че тази бройка е крайно недостатъчна за нуждите им. Заради високия брой кандидати всяка година се разиграва лотария за това кой от подалите документи ще се вмести в квотата от 65 хиляди.
Но сега е изключително трудно да се получи одобрение – не само за тези първоначални петиции, но и когато става въпрос за удължаване или промяна на работодател (тези петиции не се броят към квотата от 65,000). Отказите за тях са 12% за първите 9 месеца на т.г. За сравнение през 2015 г. в тази категория отказите са били 5% , а през 2017 г. - 5%.
Причините за този висок процент на откази е ясен – USCIS са променили критериите за одобряването на Н-1В визи, без да формулират нови ясни правила или без да има нов закон за тях, приет от Конгреса.
„Аз непрекъснато сверявам часовника си и с други адвокати и всички сме на мнение, че
има негласна политика тези петиции да бъдат одобрявани все по-трудно,
да се изпращат писма с искания за още доказателства. Процентът на одобренията е толкова снижен до минимум, че това носи много тревоги на кандидатстващите, много тревоги и за нас в офиса. Ние съпреживяваме историите на всеки“, казва имиграционният адвокат Кристина Крилчев, която има кантора в Лас Вегас.
По думите й петиции, които преди това са минавали по-лесно и са завършвали с одобрения за виза, зелена карта или други документи, сега биват отхвърляни – особено при работните визи за квалифицирани работници или такива с изключителни способности, както и за инвестиции.
Около 10% от петициите, изглежда, са отказани без искане за още документи и доказателства (т.нар. RFE), което ще рече, че работодателите са имали по-малка възможност да коригират грешки или да доуточнят случая, по който кандидатстват.
Имиграционните адвокати са категорични, че администрацията на Доналд Тръмп продължава да създава още ограничения за легалната имиграция и високвалифицирани служители в областта на компютърните технологии, науките, инженерните специалности и други дейности, изискващи поне бакалавърска степен.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.