Шефът на имиграционната служба USCIS Кен Кучинели се хвали, че администрацията на Тръмп е увеличила бюрокрацията и така е направила по-трудно получаването на различни услуги за имигрантите. От 2017 г. политиките на администрацията на Тръмп се фокусират върху ограничаването на одобренията за визи и зелени карти на имигранти, включително учени и инженери. Отказаните H-1B петиции са се увеличили значително - от 6% през 2015 г.на 32% през първото тримесечие на 2019 г. според Националната фондация за анализ на американската политика.

Забавяния се получават и заради увеличения брой на исканията за допълнителни доказателства (RFE - Request for Evidence), които пък достигнаха 60% през първото тримесечие на 2019 г. Процентът на приключените H-1B дела с искане за доказателства се е удвоил за периода 2016-2019 г. Кен Кучинели, който е временно изпълняващ длъжността директор на Агенцията за гражданство и имиграция описва положително въведената бюрокрация пред бизнесите и

изпълнението на поставената мисия за ограничаване на имиграцията

„В съответствие с призива на президента Тръмп за засилено проверяване, USCIS играе ключова роля за защитата на имиграционната система на нашата страна и гарантира, че само тези, които отговарят на условията, ще получават документи“, се казва ощe в съобщението. „Всички служители на USCIS са насочили своите усилия за

откриване и възпиране на имиграционните измами,

използвайки различни процеси за проверка, за да потвърди идентичността на кандидата и дали да получи одобрение. Агенцията също така извършва посещения на място, интервюира кандидати и иска допълнителни доказателства, ако се налага", се казва още в комюникето. Много компании прибягват до съдебни дела във федерални съдилища срещу USCIS, за да получат одобрения за служители, които са определили като ценни, което ги вкарва в излишни разходи.

Брита Гленън, асистент в бизнес катедрата в Университета в Пенсилвания, е установила, че правителствените ограничения, макар и аплодирани от изпълняващия длъжността директор на USCIS, не са положителни за бъдещето на Америка. Гленън констатира, че визовите ограничения за кандидати с изявени качества водят до изтичането на работни места извън САЩ и до по-малко иновации вътре в страната.