Администрацията на Тръмп е много бавна в обработката на заявленията в имиграционните служби. На практика всички молби се придвижват с миниатюрни стъпки и може да се каже, че се влачат без основателна причина. Това причинява редица вреди на имигрантите, техните семейства и техните работодатели. При президента Тръмп броят на чакащите със заявления в службата за гражданство и имиграция (USCIS) се е удвоил за период само от една година. Скорошен анализ на Американската асоциация на адвокатите по имиграция (AILA) окачествява тези забавяния не само като криза, но и като „тухли в невидимата стена на администрацията на Тръмп“, целяща да ограничи легалната имиграция в САЩ“. Според данните на AILA
средното време за обработка за всички видове молби се е увеличило с 46%
в сравнение с 2016 г. – последната година от президентството на Барак Обама. Забавянето в придвижването на имиграционните случаи е налице дори когато броят на новите молби е намалял. Например от 2017-а до 2018 г. времето за обработка се увеличило с 19%, въпреки че новите молби са намалели със 17%. Следователно, казват от AILA, имиграционните не могат да се оправдават с това, че имат повече работа. Когато службата USCIS беше създадена през 2002 г., премахването на закъсненията в разглеждането на имиграционните искове и предотвратяването на бъдещи натрупвания на неразгледани документи бяха основни приоритети. USCIS трябваше да бъде агенция, която улеснява имигрантите, т.е. не е било предвидено да съществува като агенция с ограничителни функции. В ерата на Тръмп Америка е поставена в условията на нови протоколи за сигурност, които да "защитят" американците от "крадящите работа и извършващи престъпления" имигранти. Част от тази политика стана и
протакането на обработката на почти всяка молба
за виза или гражданство. Например сега се изискват лични интервюта за всеки кандидат за зелена карта чрез работодател. Също за периода от 2017 г. до 2018 г. времето за обработка на формите N-400 (Заявление за натурализация) се е увеличило от 8 на над 10 месеца. Обработката на I-485 (Заявление за регистрация на постоянно пребиваване или корекция на статута) стана 11 месеца, а преди беше 8 месеца. Периодът за обработка на I-765 (Заявление за разрешение за работа) пък е скочил на 4 месеца, с един месец повече отпреди. В момента USCIS има система, която отчита автоматично колко се чака за повечето молби във всеки един техен офис. Специалистите обаче казват, че няма прозрачност в начина на калкулация и че е по-удобно да има точно определени месеци, както е било преди. Молба за гражданство в Чикаго например в момента се обработва между 8 и 16 месеца. В Атланта се чака от 11 до 23 месеца, в Бостън – от 5 до 12 месеца, а във Лос Анджелис – от 11 до 15. Издаването на постоянна зелена карта в Чикаго отнема от 11 до 30 месеца, в Атланта – от 9 до 21 месеца, в Бостън – между 7 и 18 месеца, а в Лос Анджелис – от 9 до 20 месеца. Забавянията с такъв мащаб имат сериозни последствия за хората – те не могат да си намерят работа, да се присъединят към семействата си или да излязат от бежанските лагери.
Тръмп взема пари за бедствията, за да строи имигрантски затвори
Администрацията на Тръмп изтегли 271 милиона долара от Министерството на националната сигурност, включително и от Фонда за помощ при бедствия на Федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA), за да осигури още места за задържане на имигранти.
Това става ясно от писмо на конгресмена от Калифорния Люсил Ройбал–Алард. Според него с парите ще се финансира и построяването на зали, в които търсещите убежище имигранти, влизащи през южната граница, да бъдат изслушвани. Информацията за решението било изпратено на Конгреса като уведомление, а не като искане, тъй като администрацията смята, че има правомощието да ползва тези средства, след като Конгресът не е предоставил повече финансиране за леглата за задържане имигранти. Твърди се, че Министерството на националната сигурност ще загуби $116 млн., отпуснати по-рано за операции на бреговата охрана, авиационната сигурност и други важни дейности, за да се подсигурят места за още 6800 задържани имигранти. Средствата ще започнат незабавно да се прехвърлят от FEMA до 30 септември. С новото финансиране имиграционните ще могат да задържат наведнъж до 50 000 души.