Мексиканският президент Лопес Обрадор категорично отхвърли твърденията, че наркотрафикантите са помогнали за финансирането на първата му президентска кампания през 2006 г., описвайки обвиненията като "напълно неверни".
Той също разкритикува американските власти за нарушаване на "политическата етика", след като твърденията се появиха в статия, публикувана в новинарския сайт ProPublica, която цитира американски служители. Според доклада на разследващия журналист Тим Голдън, американските агенти за борба с наркотиците са открили „съществени доказателства“, че трафикантите на кокаин са насочили около 2 милиона долара за кампанията на Лопес Обрадор.
"Това е клевета... няма доказателства" за незаконно финансиране, каза мексиканският президент на редовната си сутрешна пресконференция, "Осъждам правителството на САЩ, че позволява тези неморални практики, противоречащи на политическата етика, която трябва да преобладава във всички правителства по света."
В статията на Голдън, базирана на интервюта с американски и мексикански служители, както и на правителствени документи, се твърди, че трафикантите са предоставяли средства в замяна на обещание, че правителството на Лопес Обрадор ще улесни техните операции. В доклада се казва, че не е ясно дали Лопес Обрадор е санкционирал или дори е бил наясно с финансирането. Той загуби на косъм изборите.
Подобни статии бяха публикувани и от мозъчния тръст InSight Crime и германската медийна група Deutsche Welle. Лопес Обрадор отхвърли твърденията като политическа атака от страна на опонентите си преди президентските избори през юни, на които се надява да спечели неговият близък съюзник Клаудия Шейнбаум.
Мексиканският лидер, който се радва на обществено одобрение от около 70 процента, но има право да заема поста само един мандат, обвинява Вашингтон, че се е провалил в стратегията си за борба с наркотиците. Откакто встъпи в длъжност през 2018 г., Лопес Обрадор подкрепя стратегията "прегръдки, а не куршуми" за справяне с насилствената престъпност в нейните корени, като се бори срещу бедността и неравенството със социални програми, а не с армията.
Мексико е регистрирало повече от 420 000 убийства от 2006 г., когато правителството хвърли военните в борбата срещу трафика на наркотици, като повечето от тях са обвинени в престъпни групировки.