Генерал Радев засега показа експедитивност

Елена Старидолска

Когато по време на предизборната кампания сегашният президент Румен Радев заговори за статута на Крим и премахването на санкциите срещу Русия, изявленията му прозвучаха като написани в Кремъл - те бяха всичко, което Москва мечтае да се чуе. Появата му на събора на русофилите заедно с това, че президентът беше и все още е напълно непознат за повечето хора, още повече засилиха очакванията, че той е проруски кандидат. Първите му стъпки като държавен глава обаче засега показват друго.

Церемониалният му дебют при заклеването и встъпването в длъжност, назначенията в президентската администрация и най-вече съставът на служебното правителство показват, че Радев по-скоро ще променя статуквото отвътре, вместо да го взриви в търсене на нещо ново. Изборът на Огнян Герджиков за служебен премиер е знак, че Радев не иска да налага изцяло нови лица, а по-скоро да не взема страна в най-големите политически противопоставяния. Или поне да не го прави прекомерно, защото в служебния кабинет и неговата администрация все пак има реверанс към БСП - доскорошният член на изпълнителното бюро на БСП Деница Златева ще бъде вицепремиер и ще отговаря за българското председателство в ЕС. Във временното правителство поне на пръв поглед не изглежда да има голямо влияние на кръговете около Пеевски. Първата реакция на неговите медии показва, че дори един от министрите - на еврофондовете, е в конфликт с него. За външните работи в служебния кабинет беше поканен посланикът в Германия и бивш шеф на кабинета на Симеон Сакскобургготски Ради Найденов. Министърът на отбраната Стефан Янев пък е бил военен аташе в САЩ.

Екипът, с който Румен Радев ще работи в президентството, също не поднесе изненади. Новият държавен глава попълни администрацията си с близки хора, работили в авиобазата в Граф Игнатиево, като Илия Христозов, който стана съветник по икономиката и инвестиции, или полк. Димитър Стоянов, бивш началник на щаба на ВВС, и дори бившия кмет на село Труд, което се намира на около пет километра от базата, Николай Копринков. Но пък важни негови съветници ще са началникът на кабинета му, журналистът Иво Христов, който е един от идеолозите на „дискусионната мрежа на граждани, изповядващи ценностите свобода, солидарност, справедливост" „Солидарна България" (известни като „новите леви" - хора с позиции, различни от БСП), както и отново Деница Златева, която след разпускането на служебното правителство ще бъде секретар по българското председателство на Съвета на ЕС 2018. Влияние от „Позитано" 20, където е централата на БСП, може да се търси в определянето на датата на предсрочните избори - 26 март, каквито бяха предпочитанията на БСП.

Неизвестното обаче е, след като социалистите, поне на повърхността, нямат отношение към представителите в правителството, кой има. Наивно е да се мисли, че за малко повече от два месеца от избирането му бившият пилот от ВВС без нито ден политически опит или ангажираност ще е способен напълно самостоятелно да взема подобни решения. Съставянето на служебен кабинет и сформирането на работещ екип е може би един от най-сериозните тестове и отговорност на българския държавен глава и беше немалко изпитание пред Росен Плевнелиев например.

В деня на встъпването си в длъжност Румен Радев заяви пред БНТ: „БСП по никакъв начин не влияе на моя избор и това наистина ще го видите, но това не означава, че си забранявам да вземам хора от ляво. Много важно е да запазя своята независимост, своята обективна преценка и свободата си да вземам сам решения." В същото време той е изключително предпазлив. Почти сигурната кандидатура на дипломата Любомир Кючуков за министър на външните работи е отпаднала, защото в архивите на Държавна сигурност има картонче за евентуална негова принадлежност. Герджиков също ту влизаше, ту излизаше в образа на премиер, най-вероятно заради някои не съвсем безспорни факти от миналото му (повече за него и евентуалните министри на следващите страници). Новият служебен министър-председател призна, че Радев е избрал изцяло екипа, Герджиков познавал само трима-четирима от тях.

Президентът каза, че целта на кабинета е „да преведе България в тези наистина няколко трудни месеца до следващото легитимно избрано правителство" и затова ще разчита на експерти. Той се опита да ограничи обществените очаквания към екипа, като заяви, че той „няма задача да изработва политики, просто трябва да управлява държавата до следващото правителство".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова отказа коментар за назначението на Герджиков, както и за евентуалните министри в служебния кабинет. Може да се очаква, че евентуалният им успех ще е лична заслуга на Радев, а провалът им ще се запише на сметката на социалистите.

Започва ревизия на правителството на Борисов

До две седмици министрите от служебния кабинет трябва да представят доклади от ревизията във всяко министерство и мерки за справяне с установените нередности. Срокът беше поставен от премиера Огнян Герджиков на първото заседание на новия кабинет. Според указанията на Герджиков особено внимателно трябва да се подходи с обществените поръчки. Кабинетът одобри план-сметката за предстоящите парламентарни избори - близо 30 милиона лева са предвидени за организирането и провеждането на предсрочния вот. Служебният премиер обеща да се бори с търговията на гласове и предупреди, че ще сменя областни управители, които допускат подобни практики. Кабинетът възложи организацията по провеждане на изборите на вицепремиера по сигурността и военен министър генерал Стефан Янев. Той ще ръководи и мощния екип за борба с купуването на гласове, обяви премиерът Герджиков. Очаква се и съдействието на областните управители в тази насока.

„Там, където имаме сведения, че областните управители имат склонност да се заиграват непочтено, те ще бъдат освободени и ще бъдат назначени хора, на които сегашният кабинет има доверие, че ще съдействат максимално за провеждането на едни честни избори." Верен на стила си, Огнян Герджиков откри първото заседание с важни за управлението послания. „Няма да казвам като Чърчил, да обещавам кръв, пот и сълзи, но няма съмнение, че ни чака много сериозна работа. Нашето е бягане на 100 м, което значи, че стартът е изключително важен. Всяка десета от секундата може да е фатална."