Над 300 тона кокаин влизат в Европа през България. Те идват от Колумбия, която една от тримата основни производители на дрогата, която пристига на Стария континент по въздух и вода. Другите са Бразилия и Венецуела. Това сочат едни от последните доклади на Европол и Интерпол. Голяма част от този поток минава през България. Заловените количества в най-добрите периоди са по около тон годишно, но не е ясно колко точно са преминали без да бъдат засечени. 

От няколко години главният балкански транзитен маршрут за наркотрафик се е изместил от Сърбия към Румъния и България. Миналата година черноморският път стана особено актуален – причината – заобикалят се добре оборудваните с техника за откриване на наркотици сухопътни пунктове.
България все пак запазва тенденциите по залавяне на

средно около тон кокаин годишно

а страната продължава да бъде по-скоро транзитна.

Цената на кокаин на Южна Америка е 2,000 долара, в САЩ е 25,000 долара на килограм, в Европа е 35,000, а в Близкия изток стига 50,000 до 60,000 долара. В Австралия е най-скъпо, където цената достига до 90,000 – 100,000 долара.
Голяма част от дрогата, която стига до Европа и Турция, минава именно през България.

Наркотрафикантите крият „белия прах“ почти навсякъде, защото без значение с какво е смесен, не се замърсява и може лесно да бъде отделен. Кокаин е откриван в замразена риба, картофено пюре,

хляб и дори в подложки за хранене.

Цитрусовите плодове обаче остават сред най-предпочитаните. Причините са две – силният аромат, който пречи на полицейските кучета да надушат дрогата, и фактът, че растат на същите места, където вирее и кокаинът.

Кокаинът в Бургас бил скрит в пратка с банани

„През 1995 г. беше първият рекорд на кокаин, намерен в България – един контейнер с около 600 кг кокаин. Иначе през годините във Варна и Бургас имаше залавяния от митниците. Ако погледнем назад във времето, годишно имаме между 200 и 500 кг. Нека си припомним и кораба „Верила“, който беше заловен в Северна Ирландия с 500 килограма", заяви Тихомир Безлов, експерт по сигурност, обобщава БНТ.

През 2019 г. морските вълни край Шабла и Болата изхвърлиха на брега сакове с изключително чист кокаин. Той беше специално опакован, а саковете укрепени със спасителни жилетки.

А през януари 2020 година половинтонна пратка, импрегнирана в

6,600 кашона с лимони и ананаси

беше заловена на борсата в София.

В същия период толкова голяма пратка, скрита пак в кашони с цитрусови плодове, беше задържана на пристанището във Варна.

„Хубаво е да имаме предвид, че вероятно не става дума за българския пазар.

Предполага се, че тези по-големи количества, над 100 кг, са или за Турция, или за Западна Европа, или за Русия", казва Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

Трафикантите са много изобретателни при криенето на дрогата

37 души само лекуват деца-наркомани в България

Лицензираните терапевтични програми за деца със зависимости са цифром и словом две за общо 37 човека. Това става ясно от отговор на Министерството на здравеопазването (МЗ) на запитване на „Дойче Веле“ какви програми за деца работят. Функционират две програми за психосоциална рехабилитация на такива лица, които имат издадено съгласие за дейност от НЦОЗА по реда на Наредба N8 от 7 септември 2011 г. на МЗ и МОН, съобщиха от МЗ.

Едната е на сдружение „Спортен клуб Ка Спорт“ - Терапевтична общност за тийнейджъри „Трамплин“ – Резидентна програма „Живот без дрога“ (за лица под 18 години), която се намира в София и нейният капацитет е 12 места. В момента чрез платформата „ХелпКарма“, която продължава да работи въпреки скандала с дарения, разкрит от bTV през 2020 г., „Живот без дрога“ набират средства за един от участниците – 16-годишният Денис. Другата програма е на сдружение „Отвори очи“ – Дневен център за рехабилитация и терапия „Св. Стилиян“ – Варна (нерезидентна програма за лица под 18 г.), с капацитет от 25 места.

Наред с двете лицензирани, съществуват и куп терапевтични общности, които работят нерегламентирано – т.е. без лиценз, но дори и някой да констатира липсата му, не е известно да са наложени санкции. Стига да не се стигне до смърт като преди 20 години, когато в наркокомуна на Белмекен на фондация „Право на свободен избор“ беше пребит до смърт един от настанените там младежи. Но и тогава беше потърсена наказателна отговорност само от биячите на момчето. Броят на терапевтичните общности в България расте, а преди войната в Украйна много такива се нароиха по Черноморието, насочени главно към руски граждани и на огромни цени.

Кокаинът в Бургас бил скрит в пратка с банани

В Бургас заловиха рекордна пратка, скрита в банани

Последното заловено количество кокаин в България е на пристанището в Бургас. Открити бяха близо 200 кг кокаин в тайник на контейнер за банани. Стойността на дрогата е близо 7 млн. долара.

Това е най-голямото количество дрога, залавяно до момента в морския град. Става въпрос за 150 пакета прахообразно вещество, реагирало на кокаин, или почти 170 килограма.

Наркотикът е открит при митническа проверка на едно от частните пристанища в Бургас. Към момента няма задържани.

Знае се коя е фирмата, получател на плодовете. Предстои да се изясни и дали този случай има връзка с друг преди 4 години. Тогава част от подобна пратка от Еквадор беше засечена в склад за цитруси.

„Контейнерът е част от товар, който е пристигнал от пристанище в Еквадор с контейнеровоз, пътувал е по маршрута Еквадор – Панама – Малта – пристанищен комплекс Бургас. Служителите от Отдела за борба с наркотрафика са селектирали няколко контейнера за проверка, които са съдържали банани, след проучване на три от контейнерите са забелязани подозрителни зони“, обяви Стефан Бакалов, началник-отдел „Борба с наркотрафика“ към Агенция „Митници“.

Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев уточни, че предстои да се изясни дали кокаинът е бил предназначен за друга държава, или за вътрешния пазар.
По информация на bTV получателят на плодовете е същата фирма, в чийто склад в Бургас преди 4 години полицаи откриха близо 80 килограма кокаин, скрит в кашони, отново с банани. Дрогата откриха работници, докато разпределяха плодовете за хипермаркет. 

„Най-големият вносител на цитрусови плодове е България. На този етап не е установена съпричастност на служители от фирмата или на някой от управляващите я към процесната престъпна деятелност“, уточни прокурорът.

По закон наказанието е до 15 години затвор и глоба до 200,000 лева.

Кокаинът в Бургас бил скрит в пратка с банани

Търсенето се увеличава

Когато теглим чертата се оказва, че и търсенето, и предлагането са се увеличили.

Според него ако преди десетилетие залавянията бяха в рамките на 100 тона, сега са 3 пъти повече и на всеки потребен тон кокаин от митниците се залавя около 2 кг.

Трафикантите обикновено изчисляват и загубите от залавяне, но колкото по-далече отива дрогата, толкова по-скъпо струва. А колкото повече стока пристига на пристанищата, толкова по-трудно може да бъде проверена напълно.