От началото на годината горските пожари в Канада са опожарили повече от 2,7 милиона хектара, което е 8 пъти повече от средното за последните три десетилетия, съобщиха официални лица, като повече от 200 пожара остават активни, предаде АФП.
След големите пожари в западната част на страната през май, особено в прерийните провинции Албърта и Саскачеван, през изминалата седмица мащабните усилия за борба с пожарите се прехвърлиха към Нова Скотия на атлантическото крайбрежие.
"Тези условия толкова рано през сезона са безпрецедентни и, разбира се, са дълбоко обезпокоителни за всички канадци", заяви на пресконференция министърът на извънредните ситуации Бил Блеър.
Сега в страната бушуват 211 горски пожара, включително 82, които горят неконтролируемо, каза той.
А настъпването на екстремна гореща вълна и силни пориви на вятъра в източната част на страната рискува да доведе до "екстремно поведение на огъня", според пожарникарите.
В Нова Скотия са били активни 16 пожара. Един от тях застрашава северозападните предградия на главния град на провинцията Халифакс и наложи евакуацията на повече от 16 000 местни жители. Сега изглежда, че той е частично овладян.
Друг пожар край езерото Барингтън обаче продължава да представлява предизвикателство за пожарните екипи, след като изпепели повече от 20 000 хектара. Това е най-големият пожар, регистриран някога в провинцията.
Повече от 2000 жители на района, намиращи се на пътя на бързо разпространяващия се пожар, бяха принудени да избягат на мига по-рано тази седмица.
"Все още се сблъскваме с много опасна и нестабилна ситуация", заяви представителят на местните природни ресурси Дейвид Стийвс.
"Имаме нужда майката природа да застане на наша страна", добави той.
Димът от пожарите обхвана голяма част от провинцията и се разнесе по атлантическото крайбрежие, което предизвика предупреждения за качеството на въздуха в американския щат Ню Джърси и части от Пенсилвания, включително района на Филаделфия.
В Западна Канада в богатата на петрол провинция Албърта все още горят над 60 пожара - около половината от пиковия брой в началото на май, който предизвика извънредно положение - и около 20 в съседната провинция Саскачеван.
Канада, която се затопля по-бързо от останалата част на планетата, се сблъска с екстремни метеорологични явления през последните години, чиято интензивност и честота се увеличават от глобалното затопляне.