Премиерът Бойко Борисов обяви, че има риск НОИ да бъде източен, ако се стигне до епидемия от коронавируса в България.
В парламента той обясни, че ще предложи промени в реда, според който на поставените под карантина - първите три дни от болничните да се плащат от работодателите, а следващите 11 от НОИ.
"По-притеснено ми е при една епидемия от коронавируса колко ще издържат системите на НОИ. Корнелия Нинова каза, че държавата трябва да поеме необходимото за тези, които ще са под под карантина. При една епидемия, полагаме огромни усилия, кризисният щаб работи, но ако нарасне на 50 – 100 – 200 хиляди, които да си стоят вкъщи, НОИ ще се изпразни, ще струва много пари", предупреди Борисов.
Премиерът коментира, че му е по-притеснено за децата от Каварна, които снощи бяха прибрани от Милано с правителствения "Еърбъс".
"Мисля, че вчера всички институции се справиха. Като си ги прибрахме", отчете Бойко Борисов и отново влезе в хипотези, че една епидемия ще струва много пари на България.
"Видяхте САЩ снощи считат, че 2,5 млрд. долара са му малко. Когато взимаме някакви решения, като парламентарна република да мислим и че след нас управляващите ще имат нужда от средства", посочи премиерът.
За момента няма нито един болен от коронавирус у нас, въпреки десетките поставени под домашна карантина, защото се връщат от рискови райони, най-вече Италия и Китай.
Заплахата обаче за навлизането на вируса в България е доста голяма, защото здравните власти в съседните ни страни Гърция, Румъния, Северна Македония вече съобщиха за първи случай на болни.
Експерти вече предупредиха, че идните дни и у нас ще се регистрират първите случай на прибрали се туристи от рискови дестинации.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обяви днес на брифинг във ВМА, че вносът на COVID-19 в България е неминуем.
"Това е ясно на всеки, работещ в тази област, тук говорим за въздушно-капкова инфекция", посочи той.
"Оттук нататък съсредоточаването трябва да бъде върху възможностите за приемане и лекуване на тези болни, за да намалим щетите. Почти във всички балкански страни има установени случаи. В историята на медицината няма страна, която да е спряла разпространението на въздушно-капкова инфекция с каквито и да е мерки за контрол. По-важното е да има къде да бъдат приемани тези хора и да има адекватно лечение", отбеляза д-р Кунчев.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.