Новият върховен главнокомандващ на украинските въоръжени сили Олександър Сирски назначен точно преди втората годишнина от руската инвазия, поема поста си в несигурен момент. Украйна и въоръжените й сили имат да се справят с няколко големи проблема, преди да мисли за повторно поемане на инициативата на фронта.

Западна помощ

Съюзниците на Украйна, особено Вашингтон, се борят да запазят програмите си за помощ, които досега позволяваха на Киев да се противопостави на много по-силен враг.

Европейският съюз най-накрая отпусна 50 млрд. евро помощ през февруари, но не е в състояние да достави навреме обещаните артилерийски снаряди. В Съединените щати помощта в размер на 60 млрд. долара е блокирана поради разправии между политическите партии.

Сирски поема ръководството в момент на несигурност относно наличните ресурси за неговата армия, докато Русия е поставила цялата си икономика на военна основа.

Мобилизация

Военните и политическите лидери на Украйна са в противоречие по отношение на това как да попълнят редиците на армията, която по оценки на САЩ е загубила 70 000 души, убити и 120 000 ранени за две години.

Валерий Залужний, популярният предшественик на Сирски, поиска от президента Володимир Зеленски да мобилизира 500 000 души, но държавният глава не прояви непосредствен интерес към това непопулярно предложение.

Президентът настоява за "ефективна ротационна система", като уверява, че от "близо един милион души", включени в списъците, в момента само "малка част" са изпратени на фронта. Ветераните от бойните части също призовават за ротация.

В момента в парламента се разглежда законопроект за удължаване на мобилизацията, който е обект на много критики.

Линии на отбрана

Голямата украинска контраофанзива от 2023 г. се изправи срещу почти непробиваемите руски отбранителни линии. Сега, изправен пред руските атаки, Киев се опитва да изгради собствена отбрана по целия фронт.

Това е титанична задача, като се има предвид, че фронтовата линия е дълга около 1 000 км и постоянно е под руски обстрел, особено на изток, при Авдийвка и Купянск.

Заплаха от небето

Овладяването на небето е приоритет за Украйна през тази година, тъй като Русия постоянно изпраща вълни от безпилотни самолети и ракети към съседката си - фактор, който според Киев допринесе за неуспеха на контраофанзивата през 2022 г.

Въпреки че Западът укрепи въздушната отбрана на Украйна, наличните оръжия едва ли са достатъчни за защита на цялата страна. И Сирски е изправен пред дилема: дали да използва тези ресурси за защита на големите градове на Украйна, или да се насочи към руски военни цели?

Украйна очаква тази година най-сетне да получи от Запада изтребители F-16, които са важен елемент за защитата на нейните войски, за напредването на фронта и за опустошаването на руския тил.

Доверие

Отиващият си командир Валерий Залужний е най-уважаваната фигура в Украйна, като доверието към него е над 90%.

Сирски, когото 48 % от анкетираните през декември заявиха, че не познават, също има противоречива репутация. Мнозина в армията го критикуват, че не проявява особена загриженост за жертвите, а някои стигат дотам да го определят като "касапин".

Явно осъзнавайки проблема, генерал Сирски заяви, че "животът и здравето на войниците винаги са били и остават основна ценност на украинската армия" в първото си изявление след назначаването му.