Доналд Тръмп е бил разочарован от представянето на защитата си в първия ден от процеса по импийчмънт срещу него. Това пише "Политико", цитирайки свои източници.
Вероятно и всеки, който е наблюдавал процеса в Сената, е останал озадачен от встъпителните думи от адвоката на експрезидента Брус Кастър, в които той засегна такива несъвместими теми като древногръцката демокрация и "изключителната" храброст на сенаторите, пише изданието.
Даже Шон Ханити от "Фокс нюз", който е благоразположен към Тръмп, се изказа пренебрежително по адрес на изявата на защитата. Той започна интервюто си с Дейвид Шон, адвокат на Тръмп и партньор в кантората на Кастър, с въпрос за многословната встъпителна реч на съдружника му, докато в отговор адвокатът с каменно лице говореше за основанията за импийчмънт по принцип. Накрая на интервюто водещият го принуди да каже, че "някои консерватори" са му се обадили и са му казали, че защитата по делото се нуждае от човек, който "да удря по-силно", отбелязва "Политико".
"Вашингтон пост" констатира, че екипът от Камарата на представителите, който ръководи процедурата по импийчмънта, е свършил майсторски работата си по представянето на своите аргументи пред сенаторите. Да спечелиш дело по импийчмънт означава да отстраниш всяко съмнение в умовете на американците, че президентът Доналд Тръмп е подстрекавал към бунт и го е оставил да продължи в отчаяния си опит да запази властта, през което време републиканците просто са нехаели. В анализа си вашингтонското издание допълва, че задачата на демократите е да докажат, че Тръмп е предизвикал бунта, така че гражданите да се запознаят с нужните показания и документи, залегнали болезнено в теорията за казуза. А това означава да стане ясно как Тръмп е планирал да говори за измами далеч преди изборите и какви са били действията му впоследствие (лъжливи изявления, лекомислени съдебни жалби), от които привържениците му са останали с убеждението, че не е загубил вота, а освен това как политическият екип на президента е съдействал най-гневните и най-крайните последователи да се съберат във Вашингтон в деня на заседанието на Конгреса, което трябва да утвърди резултатите от изборите.
Сред републиканците има хора, които не смятат Тръмп или конспиративните теории на QAnon за особен проблем, какъвто твърдят от левицата, че е. Но някои от тях, продължава "Вашингтон пост", може да променят мнението си и даже да гласуват за импийчмънт. Други пък може да бъдат убедени поне в това, че за партията е опасно да номинира Тръмп за втори път. Разбира се, това не носи морално удовлетворение, както ясната осъдителна присъда, но е по-добро от алтернативата - претупан процес и бързо оправдание, които не променят мисленето, заключава вестникът.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.