сн. US Department Of Transportation
Разширяването на безжичните мрежи представлява пряка заплаха за функционирането на системите за комуникация между колите, за разработването на която отидоха години, се казва в открито писмо, което представители на автомобилната индустрия тези дни отправиха до Федералната агенция по комуникации. Планът на правителството е да се увеличи количеството честоти за Wi-Fi мрежите, но те заплашват дългогодишно разработваната и скъпоструваща система за контрааварийно взаимодействие между колите. По данни на автомобилната индустрия внедряването на комплекса безжични връзки между колите ще струва на собственика $100, а в рамките на страната тя може да спаси хиляди хора. Писмото е подписано от шефове на Toyota, Chrysler, Ford, Hyundai-Kia, Mercedes-Benz, както и производителите на части и предприятия по сглобяване Delphi Automotive Plc, Denso Corp и Robert Bosch GmbH.
Подложената сега на тестване по пътищата на Мичиган технология може да стане прототип на автомобилите без автопилот. Системата позволява на колите да "комуникират" една с друга на къси дистанции, когато се намират в опасна близост една до друга или пък ако шофьорите карат прекалено бързо. Тя позволява да се проследят скоростта и траекторията на движещите се коли за прилагане на превантивни мерки, за да се избегне удар. Предвижда се на по-късен етап системата да започне да информира бордовия компютър на колата за работата на светофарите и пътните условия. В Ан Арбър, Мичиган, със система за безжична комуникация са снабдени около 3,000 коли - както лични, така и обществени. Департаментът по транспорта пък смята до края на 2013 г. да приеме решение за въвеждане на законодателни изисквания за монтиране на тези системи на всичките нови коли в Америка. Ведомството е заделило по тази програма $15 милиона. Националната администрация по пътна безопасност NHTSA съобщава, че 80% от катастрофите, извършени от трезви шофьори, ще може да се предотвратят или значително да се намалят техните последствия, след като системата на безжичната комуникация между колите навлезе масово в употреба. Освен общуването между колите системата ще предоставя на шофьорите информация за опасностите по пътя, възможност за разпознаване на пътните знаци и прогнозиране на различни ситуации по зададения по-рано маршрут.
"Ние разбираме необходимостта от разширяване на достъпните Wi-Fi честоти, за да работи тази система. Но като се има предвид, че годишно в Америка има поне 30,000 смъртни случая от катастрофи, смятаме, че разширяването на ефира с още мрежи може да е опасно, наместо да доведе до спасяване на човешки животи", се казва в обръщението до Федералната агенция по комуникации. "Вярно е, че се е работило доста по тази система, но смятаме, че не са извършени достатъчно проверки и не са отчетени рисковете от предаването на толкова много информация през Wi-Fi. Опасно е властите да вземат едно такова решение без необходимите проверки за сигурността", заяви Скот Белчер, председател на Обществото на интелектуалния транспорт. Той даде пример с компанията "LightSquared", която смяташе в миналото да изгради нова безжична мрежа и дори получи разрешение от агенцията по комуникации. Впоследствие обаче стана ясно, че нейната система пречи на работата на спътниковата навигация GPS. Това принуди компанията да се откаже от плановете си. "След като вече сме имали такъв случай, сега трябва да ни убедят, че новата система ще е 100% безопасна и няма да пречи на шофьорите по никакъв начин, докато уж е инсталирана, за да им помага", казва г-н Белчер.
В Европа компанията Ford разполага с работна версия на US системата за автомобилното комуникиране и през август миналата година започна тествания по европейските пътища в рамките на пилотна програма на германското правителство. Към програмата се присъединиха и концерни като BMW, Audi и Mercedes-Benz. Отделно от тях General Motors пък разработва система за безжична връзка между автомобилите и пешеходците. Монтираният в колата комплекс ще определя местоположението на пешеходците благодарение на Wi-Fi сигнала, който излъчват смартфоните им. На този етап обаче тя не е толкова успешна, тъй като разбираемо твърде малко пешеходци се движат със смартфон в джоба.