Бившият президент на САЩ Джо Байдън е диагностициран с „агресивна форма“ на рак на простатата, който се е разпространил и в костите му, съобщи този уикенд неговата канцелария. Говорител на Байдън заяви, че бившият президент неотдавна е бил прегледан заради „малко образувание“, открито в простатата му.
Опасенията относно възрастта и здравето преследваха Байдън, който бе най-възрастният президент в историята на САЩ, през целия му мандат и се засилиха след неубедителното му представяне в дебатите срещу Доналд Тръмп през юни миналата година, посочва Си Ен Ен.
През февруари 2024 година Байдън премина медицински преглед в Националния военен център „Уолтър Рийд“ под наблюдението на неговия лекар д-р Кевин О'Конър, който тогава заяви, че няма „нови опасения“ по отношение на здравето на президента и че той е „годен за служба“.
В новопубликувана книга, написана от журналистите Джейк Тапър от Си Ен Ен и Алекс Томпсън от "Аксиос", обаче се описва как президентът е показвал признаци на влошаване на здравето, които хората от близкото му обкръжение са пренебрегвали или прикривали, дори преди катастрофалния дебат с Тръмп, довел до решението му да се откаже от участие в президентските избори през ноември 2024 г., коментира Си Ен Ен.
За Байдън отдавна беше известно, че е склонен към гафове, но мнозина наблюдатели започнаха да изпитват опасения, когато по време на мандата му стана ясно, че той понякога забравя имената и лицата на свои приятели и познати и на няколко пъти се оказа, че изпитва типична за напредналата си възраст физическа слабост, пише в. „Ню Йорк Таймс“.
Книгата не съдържа изненадващи разкрития, които да променят широката представа относно това дали 82-годишният Байдън е бил годен да изпълнява функциите на президент, коментира вестникът. Вместо това тя е нещо като сборник, в който са разказани поредица от единични случаи и наблюдения, отразяващи влошаването на способностите му. Авторите пишат за „прикриване“ на състоянието на Байдън, въпреки че книгата им по-скоро демонстрира, че вътрешният кръг на Байдън колективно е бил заровил глава в пясъка и е игнорирал упадъка в способностите на президента, коментира „Ню Йорк Таймс“.
След публикуването на книгата все повече демократи започнаха публично да критикуват начина, по който партията им се е държала по време на последните президентски избори, признавайки, че забавянето на оттеглянето на Байдън от надпреварата е нанесло щети на шансовете им за победа, а в някои случаи също така признават, че твърде прибързано са били заобиколени въпросите относно неговата напреднала възраст и умствена острота, пише в. „Вашингтон Пост“.
Бившият президент и неговите поддръжници обаче категорично отхвърлят тезата на двамата автори, че поражението на демократите до голяма степен се дължи на екипа на Байдън, който е прикрил сериозността на неговото състояние.
Всичко това се случва в особено неудобен момент за демократите, които смятат, че политическите настроения в страната започват да се променят в тяхна полза след първите няколко месеца от мандата на Тръмп, посочва „Вашингтон Пост“. Лидерите на демократите сега се стремят да се съсредоточат върху законопроектите на републиканците за разходите и върху потенциалния икономически хаос, отприщен от митата на Тръмп. Те посочват, че Байдън е напуснал поста си преди четири месеца, не е бил кандидатът на партията на изборите през ноември 2024 г. и вероятно никога повече няма да се кандидатира. По думите им Тръмп едва е започнал четиригодишния си мандат и вече е започнал да нанася непоправими щети на страната.
Други представители на Демократическата партия обаче твърдят, че партийните лидери трябва открито да заявят, че Байдън никога не е трябвало да се стреми към преизбиране, отбелязва американското столично издание. Според тях подобно признание е необходимо, за да се възвърне доверието на избирателите, като се има предвид, че американците все още изпитват съмнения относно Демократическата партия въпреки спада на доверието в Тръмп.
Джейми Харисън, бивш председател на Националния комитет на Демократическата партия, смята, че демократите, които сега отправят обвинения срещу партийното ръководство, са нелоялни с цел политическа изгода. Байдън „вече не е на сцената, така че те сега могат да се преструват, че смело посочват грешките на ръководството, когато за това няма политически последствия“, обвинява ги Харисън.
Мнозина в ръководството на Демократическата партия избягват да отговарят на въпросите дали са подозирали, че Байдън, който навърши 82 години през ноември миналата година, може да не е бил годен за президентския пост, като казват, че са съсредоточени не върху миналото, а върху бъдещето - блокиране на инициативите на Тръмп и спечелване на междинните избори през 2026 г., пише „Вашингтон Пост“.
Дейвид Акселрод, който е дългогодишен стратег на демократите и близък съветник на бившия президент Барак Обама, казва, че лоялността, проявена от близкото обкръжение на Байдън, може да е била искрена, но това не я оправдава. „Мисля, че те са били мотивирани от вяра в него, от желание той да продължи“, казва Акселрод. „Това обаче беше безотговорно поведение от негова страна, а трябва да кажа - и от страна на семейството му“, добавя той.
Повторното повдигане на въпроса дали е било прикривано здравословното състояние на Байдън означава, че вероятно всеки кандидат за президент на Демократическата партия за изборите през 2028 г. ще трябва да отговаря на редица трудни въпроси относно това какво е смятал за кандидатурата на Байдън през 2024 г. и какво е казал по този въпрос тогава, посочва сп. „Политико“.
„Как сега тези национални лидери или хора, които вече обикалят щати като Южна Каролина или Айова, ще погледнат избирателите в очите и ще кажат: „Доверете ми се, въпреки че толкова ужасно сбърках на изборите през 2024 година?“, пита риторично бившият член на Камарата на представителите на САЩ от Демократическата партия Джо Кънингъм. Той смята, че партията трябва да реши въпросите относно политическото наследство на Байдън възможно най-бързо, ако демократите искат да възстановят доверието на избирателите.
Някои от потенциалните претенденти за президентския пост са готови да критикуват Байдън в различна степен, рискувайки да получат отпор от критици, които ги обвиняват в лицемерие, тъй като миналата година са го защитавали, отбелязва "Политико". Миналата седмица например сенаторът Крис Мърфи от Кънектикът заяви, че „няма съмнение“ относно влошаването на "когнитивните способности" на Байдън, бившият министър на транспорта Пийт Бутиджидж призна, че партията „може би“ е щяла да се справи по-добре без него, а конгресменът демократ Ро Ханна от Калифорния заяви, че „демократите трябва да бъдат честни ... Джо Байдън не трябваше да се кандидатира за преизбиране“.
В по-голямата си част обаче водещите демократи - мнозина от които защитаваха годността на Байдън да изпълнява функциите на президент, докато той все още беше кандидат - избягват да говорят по този въпрос. Проблемът за демократите е, че споровете относно здравословното състояние на Байдън продължават да са в обхвата на общественото внимание, коментира „Политико“. Не става дума само за смущаващите истории в новопубликуваната книга. Става дума за това, че толкова много демократи с амбиции за президентските избори 2028 г. защитаваха Байдън, докато беше президент и сега са принудени да дават отговори относно това какво са знаели за здравословното му състояние и кога са го научили, отбелязва списанието.
Някои демократи твърдят, че това, че техните лидери отказват да признаят истината за Байдън означава, че те рискуват темата да продължи да бъде в общественото внимание за неопределено време. Те се опасяват, че рекордно ниските рейтинги на демократите са свързани отчасти с нежеланието им да бъдат честни пред своите избиратели.
От друга страна демократи, които по време на мандата му са критикували Байдън, сега може да получат възможност да се представят като борци срещу партийната ортодоксалност, посочва „Политико“. По същия начин, по който през 2008 година Барак Обама спечели доверието на някои избиратели на демократите на първичните избори, противопоставяйки се на войната в Ирак много преди партийният консенсус да се промени в тази посока, сега критиките срещу Байдън е възможно да помогнат на някой кандидат извън партийното статукво.
„Всеки, който се намира в сферата на влияние на Байдън, носи някаква форма на отговорност за този катастрофален провал“, казва Кънингъм. „Някой извън тази сфера би имал по-голямо доверие по този въпрос и би имал предимство при спечелването или възвръщането на доверието на избирателите на демократите“, смята той./БТА