„Преби ме, защото не готвя като майка му. Няколко пъти ми направи забележка, че храната, която приготвям, му е безсолна или прекалено солена. След това се оказах с тава вряла мусака на главата си, ритана почти до смърт“. Това се вижда в показанията на млада жена, живееща в София област. Тя е една от трите хиляди жени, които са поискали помощ от съда за последните няколко години. В България тези дела се следят от Висшия съдебен съвет. Повечето от тях, които са по Закона за защита от домашно насилие и се разглеждат в районните съдилища, до момента са приключили на едва първа инстанция. 

В тях жени настояват за помощ и закрила. Такава обаче рядко има. В повечето случаи те приключват с ограничителна заповед, която рядко се спазва. Така само от началото на тази година в България са убити 12 жени. Всичките от законните си половинки или от приятелите си, с които живеят на семейни начала. Последният случай е на Анита, която въпреки ограничителната заповед, беше пребита до смърт от мъжа си Димитър Димитров-Миньорецо. Той твърди, че и преди това я е удрял и много съжалявал. Не можел да повярва обаче, че

за „два шамара“ тя си извадила ограничителна заповед

и това го побърквало.

В делата имената на жертвите, които не са публични, се виждат и още по-страшни случаи.

Жена от област Сливен обяснява, че е била системно изнасилвана от мъжа си.


„Той не смяташе за нередно да се гаври с мен, след като съм му законна съпруга. Искаше секс от мен по всяко време на денонощието. Най-страшното беше, когато се прибираше пиян нощно време. Тогава ме пребиваше, а след това изнасилваше. С това не приключваше всичко. За да не ме слуша как стена, ме заключваше гола на терасата. Така можеше да се наспи спокойно за работа. Когато сутринта го питах защо го е направил, той ми отговаряше:

„За да си знаеш мястото“.

Друг случай пък завършва с фатален край. Делото е заведено в област Стара Загора. Жена се оплаквала от постоянен психически и физически тормоз.

Подавала жалби в полицията, които реагирали първите няколко пъти. След това сигналите й не били приемани, твърди тя в първата си жалба до съда.

Жената се сдобива с ограничителна заповед и дори получава закрила, след като по време на делото дори се появява с обръсната от съпруга си глава. Тя е настанена в защитен дом в околностите на софийския квартал „Банкя“, където се очаква, че съпругът й няма да я открие. Той обаче успява да научи адреса. След около две години жената е открита мъртва. Брутално пребита от вече бившия си съпруг.

12 жени са загубили живота си след домашно насилие от началото на годината – само за четири месеца. А 2,700 са потърсили помощ от Асоциация „Анимус“.


„Няколко пъти директни заплахи, че ще ми размаже главата,

че ще ме нареже на парчета“.

Заплахите тази жена получава от мъжа си, дори след ограничителната заповед и извеждането от дома им.

Срещу насилника има 3 досъдебни производства – за нарушаване на ограничителната заповед, за преследване на нея и близките й и за заплаха за убийство.

Юристи съветват жертвите да сигнализират на тел. 112 за всяко нарушение на заповедта за незабавна защита. И алармират, че са нужни спешни промени в закона. 

„Т. нар. насилие в интимна връзка, то третира само тези, които живеят на семейни начала или са в съпружески отношения или живеят в общо домакинство. Ако са интимни партньори, не споделят общо домакинство, на практика законът не може да ги защити“, обяснява пред bTV Гергана Куцева от Българския фонд за жените.

Такъв е и случаят на Кристина, убита преди месец. Тя беше разстреляна от приятеля си,

след като не искала да се върне при него.

Преди два месеца Бюрото за правна помощ, МВР и Министерството на правосъдието подписаха меморандум в защита на жертвите от домашно насилие. Според него полицията трябва да информира и да съдейства на всяка пострадалата жена как да ползва безплатна правна помощ.

Във всеки установен случай на лице, пострадало от домашно насилие, органите на МВР да го информират за възможността да ползва безплатна правна помощ и да му съдействат за свързване с адвокатския съвет в съответното населено място.

МВР: Регистрираме четири пъти повече случаи

По данни на МВР, жертвите на домашно насилие в България през първите 5 месеца на 2022 г. са 4 пъти повече, отколкото полицията е регистрирала за цялата 2021 г. Данните са за последния отчетен период на силовото ведомство.
Жертвите на домашно насилие от началото на годината до май месец са 1,738.

Сред тях преобладават жените – 1,194, а децата са 409. В полицейската статистика за цялата минала година са отчетени едва 439 престъпления в условията на домашно насилие, а през 2020 г. те са 606.

Според неофициалните данни през 2021 г. в България най-малко 22 жени са убити от мъже и почти във всички случаи заподозрени за убийството са техни партньори, съпрузи, синове.

Официална статистика продължава да липсва

Официална статистика за тези убийства обаче липсва. Заради бездействието си в борбата срещу домашното насилие България е осъждана няколко пъти от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Алиансът за защита от насилие, основано на пола, като най-голяма мрежа от 10 организации, и Асоциация „Деметра“, работеща за защита на жертвите от насилие в България, активно се застъпват за по-добра защита от насилие. Данните на организациите от Алианса от всички градове София, Варна, Бургас, Ловеч, Русе, Силистра, Търговище, Хасково, Димитровград, Перник и Дупница за 2022 г. сочат: над 1,600 пострадали от насилие – жени, деца и мъже, са потърсили помощ, 122 извършители на насилие са били включени в програми за работа (индивидуални и групови), над 180 молби за заповеди за защита са били придвижени, изготвени са 126 съдебни доклада. По-малко от 40% от жените, преживели насилие, търсят помощ от всякакъв вид.

Правосъдното министерство: Не можем вече да броим жертвите

„Не можем повече да си позволим да броим и отчитаме жертвите на домашното насилие. Това е сложен проблем и се корени дълбоко в общото присъствие на насилие в нашето общество, в нашите домове. И изисква реакция, така че държавните органи да се координират и работят заедно“.

С тези думи министърът на правосъдието Крум Зарков откри Националната конференция на тема „Ролята на правната помощ в случаите на домашно насилие и насилие, основано на пола“ в гр. Пловдив, организирана от Националното бюро за правна помощ (НБПП).

Участие в събитието взеха вицепремиерът и вътрешен министър Иван Демерджиев,  председателят на ВАдС Ивайло Дерменджиев, заместник-омбудсманът Елена Чернева, зам.-кметът на Пловдив Георги Титюков, зам.-областният управител на Пловдив Даниела Николова, председателите на Административен съд–Пловдив Марияна Шотева, и на Районен съд–Пловдив Иван Калибацев, зам.-окръжният прокурор на Пловдив Анна Викова, зам.-районният прокурор на Пловдив Румяна Зайкова, адвокати, магистрати и ромски медиатори. 

Министър Зарков изрази благодарността си към всички ангажирани в превенцията и оказване на помощ на пострадалите от домашно насилие. 

„Служителите на МВР са на първа линия, когато се стигне до акта на насилие. Те първи получават информация и се сблъскват с един от основните проблеми – затруднението на жертвата да сподели и да потърси подкрепа“, каза Зарков. По думите му често жертвите се сблъсква със сложни административни процедури.

„Тук е мястото на правната помощ, чиято роля с помощта на адвокатурата и държавата е да подпомага най-уязвимите да получат адекватната правна помощ“, каза Зарков и допълни, че в новия мандат на БНПП е приоритет именно работата по оказване на правна помощ в случаите на домашно насилие. 

Той подчерта, че е изключително важно да бъдат приети измененията и допълненията на Закона за защита от домашно насилие, чиято сърцевина е въвеждането на координация на най-високо ниво между институциите по тази полкова болезнена тема. По думите на правосъдния министър информираността на обществото също е от изключително значение. Необходимо е създаване и популяризиране на центрове в страната, с адрес, имейл, телефонен номер, където жертвите да могат да търсят подкрепа.