На 12 юли Националната гвардейска част отбелязва своя празник.
Националната гвардейска част е приемник на създадената през 1879 г. лична гвардия на княз Александър І Батенберг. На 12 юли е осъществен първият официален ескорт на български княз. Затова 12 юли е официален празник на Националната гвардейска част. През годините гвардейската структура се променя от конвой на княза, в ескадрон, полк, а след 1942 г. – дивизион. Днес в нея са включени войскови единици за отдаване на военни почести и представителен духов оркестър.
През 2001 г. Националната гвардейска част е утвърдена като представително военно формирование на българската армия и е един от символите на държавната власт заедно с националното знаме, герб и химн.
Никоя друга военна структура не е ангажирана така пряко при осъществяване на основните си функции с духовните аспекти на националната кауза, очертани в Концепцията за национална сигурност и Военната доктрина на Република България. Мисията на Националната гвардейска част е не само да представя воинските традиции и ритуали, но и да бъде център за тяхното възраждане и обогатяване в името на съхраняване и утвърждаване на националната идентичност.
В навечерието на най-големия военен празник – 6 май 2003 г., за пръв път пред българската общественост е представена тържествената церемония-спектакъл „Искра“. Спектакълът е вълнуващо и неповторимо съчетание от ефектна демонстрация на нестандартни строеви хватки, движения с и без оръжие и отдаване на почит към бойните знамена и героите, отдали живота си за свободата и независимостта на България.
Ритуалът „Тържествена смяна на почетния караул пред Президентството“ за първи път е показан на 5 ноември 2003 г. Той утвърждава за пореден път впечатляващата визия и умения на гвардейците и поставя началото на нова традиция.
Националната гвардейска част има свое знаме, печат, отличителен знак и униформа.
По този повод пред президенството ще се извърши ритуалът по почитната смяна на караула.