Правни експерти твърдят, че президентът Доналд Тръмп е нарушил закона в Джорджия, когато е притиснал в изтекъл телефонен разговор държавния секретар Брад Рафенспъргър да „намери“ достатъчно гласове, за да отмени победата на Джо Байдън в щата.
Аудио на едночасовия телефонен разговор от събота беше публикувано в неделя от Washington Post, като се чува Тръмп да настоява пред Рафенспъргър и губернатора Брайън Кемп да направят всичко възможно, за да променят резултата от изборите в Джорджия.
Той казва: „Така че вижте. Всичко, което искам да направя, е това - просто искам да намеря 11 780 гласа, което е с един повече. Защото спечелихме щата. Няма нищо лошо в това, че знаете, хм, че сте преизчислили."

Няколко правни експерти твърдят, че молбата на Тръмп представлява нова злоупотреба с власт и нарушение на закона на Джорджия. Това представлява криминално искане за изборна измама, категорични са те.
„Президентът поиска, без съмнение, държавния секретар да измисли гласове, за да създаде гласове, които не бяха там“, каза Антъни Майкъл Крайс, професор в Юридическия колеж на Джорджия, за Politico. "Той не само поиска това по отношение на просто отменяне на конкретния марж, с който Джо Байдън спечели, но след това каза, че се нуждаем от един допълнителен глас, за да осигурим победа в Джорджия."
The Post не разкри източника си за аудиото, но експертите отбелязаха, че съгласно закона на щата само една страна в разговора трябва да даде съгласие за запис, което означава, че който е включил микрофона си, няма да носи юридическа отговорност.

Записът предизвика шум сред демократите, включително призиви за импийчмънт или Тръмп да подаде оставка. Новоизбраният вицепрезидент Камала Харис го нарече „гласът на отчаянието“ и „дръзка злонамерена злоупотреба с власт от президента“. Тръмп се развихри в Twitter в явен отговор на недоброжелателите си малко след полунощ, ретуитвайки поредица от видеоклипове, в които неговите съюзници в Конгреса и медиите защитаваха неговите неумолими усилия да отмени резултатите.

Както Крейс, така и Джед Шугърман, професор в Юридическото училище във Фордхам, отбелязват, че Тръмп няма да може да бъде помилван, ако бъде официално обвинен, защото делото ще бъде в щатски съд, а не във федерален. Крейс написа: „Най-вредната част от обаждането е, когато Тръмп казва, че държавният секретар трябва просто да каже, че е„ преизчислил“ броя. Това разкрива, че той не търси искрено истината. Единственото му искане е да се хвърлят или измислят гласове, за да се изфабрикува победа." „Между това и„ имаме нужда“ броят гласове, спечелени от Байдън плюс един, е просто изумително искане. Няма друг начин да се прочете това, освен като очевиден опит за натиск върху служителите на Джорджия да лъжат и да променят легитимните резултати от изборите с намигване и кимване за наближаващо последствие." Шугърман се съгласи, публикувайки съобщение в Twitter, че Тръмп "може" да е нарушил както щатския, така и федералния закон, като "криминално е искал изборна измама". Той добави: „Напомняне: Президентското помилване няма ефект върху щатските наказателни обвинения. Тръмп не може да се помилва за нарушението на наказателния закон на щата Джорджия в издирването на престъпления от държавни служители в Джорджия." Крейс заяви пред Politico: „Ако съм президент на Съединените щати и моето помилване не е - не се разпростира върху щатски актове, не мисля, че през последните няколко дни от моя мандат бих искал да участвам в дейности, които дори отдалечено ме подлагат на възможността за щатско наказателно преследване “. Андрю Вайсман, ветеран адвокат, прекарал 20 години в Министерството на правосъдието, написа в Twitter: „Изявлението на Тръмп показва, че той знае какъв е законът и той прави точно това, което забранява: стреми се да предизвика представяне на фалшиви изборни резултати и заплашва хората да направят това." Междувременно ръководителят на Републиканската партия в Джорджия Дейвид Шафър излезе в защита на президента в Twitter, заявявайки, че призивът е послужил като "поверителна дискусия за уреждане" на две дела, заведени от Тръмп срещу Рафенспъргеър в щатския и федералния съд. „Аудиото, публикувано от @TheWashingtonPost, е силно редактирано и пропуска уговорката, че всички дискусии са били с цел уреждане на съдебни спорове и поверителни съгласно федералния и щатския закон“, пише Шафър. Противно на твърдението на Шафър, в стенограмата на Post се споменава съдебният процес. А аргументът за поверителността беше осуетен от самия Тръмп, когато той написа в Twitter за обаждането по-рано в неделя.