Министерският съвет прие решение за вдигане на заплатите на 53 000 държавни служители средно с по 283 лева със задна дата от 1 януари.
Това стана след като сутринта под прозорците на "Дондуков" 1 чиновниците излязоха на протест, организиран от двата най-големи синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа".
Увеличението на заплатите беше заложено в бюджета, като предвидените средства за това са в размер на 268.85 млн. лв.
Според приетото постановление от Министерския съвет увеличението на възнаграждението за всеки държавен служител ще е с между 12 и 18 на сто, което е от 200 до 300 лева.
Близо 1000 души все още работят на минимална заплата и за тях ръстът ще е с 21%.
Целта е да се преодолеят диспропорциите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации. С постановлението се предлага механизъм, който ще се отрази положително върху доходите на над 53 000 служители в 304 административни структури на централно и териториално ниво, като акцентът е поставен върху най-ниските възнаграждения в държавната администрация, особено за служителите на трудово правоотношение, се казва в съобщението на Министерския съвет.
С приетото постановление се определят минимални размери на заплатите за всички длъжностни нива (общо 28 на брой), докато нормативните максимални размери не се променят.
По този начин се намалява значително разликата между съществуващите реални минимални и максимални размери на заплатите в едно ниво - от почти 5 пъти сега до под 2.5 пъти за повечето нива на заплащане.
"Дадоха ни 268 млн. лева за всички и ни оставиха ние да се бием помежду си - сектор със сектор, длъжност с длъжност. Оставиха ни сами да определяме кой е по-важен - работещият в борбата с градушките или работещите в Агенцията за социално подпомагане. Не трябва да е такъв подходът", коментира Любослав Костов от КНСБ пред журналисти.
Според Кремена Атанасова от КТ "Подкрепа" има много държавни служители, които са на минималната заплата от 933 лева.
"Получихме 30% увеличение, но тези средства не са достатъчни, за да покрият нашето чувствително изоставане. Най-ниската заплата сега е 1350 лв. Не сме виждали такова увеличение от много време, но въпреки това тези средства не са достатъчни", каза Рая Петрова от Националния статистически институт.