От изявлението на БНБ и на вицепрезидента вече стана ясно, че държавата няма да фалира, както и че тази година ще може да се формира бюджет при 3% дефицит, което е изцяло в Маастрихските критерии. Няма причина за каквато и да е паника.

От ГЕРБ и от част от служебния кабинет обаче продължава да се разказва, че за да се формира 3% дефицит, трябвало да се наложат драконовски ограничения в разходите и да се правят допълнителни данъци свръхпечалба.

Това каза Асен Василе на брифинг на коалиция ПП-ДБ.

"Това не е необходимо и ясно се вижда от отчета на самото Министерство на финансите за изпълнението на бюджета от януари.

В отчета виждаме, че разходите растат, което е съвсем нормално с оглед инфлацията и ръста на икономиката. Няма драматично нарастване на разходите, но виждаме срив в приходите. Той е локализиран в ДДС в страната. 

През 2021 г., когато влязох като финансов министър в първия служебен кабинет и сменихме ръководството на НАП, успяхме от май до декември да съберем 8 млрд. лева повече приходи в хазната, което беше с почти 18% от заложеното в плановете на НАП, които заварихме.

Точно тези 18% липсват в приходите за януари.

Обикновено след такива изявления се иска оставката на министъра на финансите. Ние нямаме намерение да правим това, тъй като след две седмици ще има редовно правителство и тя повече няма да е министър на финансите", посочи Василев.

"Ще имаме редовно правителство, което ще внесе бюджет.

Този бюджет ще бъде с 3% дефицит. Редовното правителство ще започне да решава реалните проблеми на хората", увери съпредседателят на ПП Кирил Петков. Вярваме, че следващото редовно правителство, което ще бъде сформирано, ще бъде с дългосрочен мандат", добави той.

Вчера имахме среща със земеделци в Пловдив и там ясно се каза, че няма как България да има ниски цени на основни храни, ако не си ги произвежда. В момента внасяме 70% от месото, 50% от доматите, 45% от яйцата, 30% от млякото.

Този внос идва на европейски цени плюс транспорт. Следващото правителство ще работи с ясен националенприоритет малките и средни български ферми да бъдат фокус и голяма част от европейските средства и националното съфинансиране да отива там.

Ако имаме българско производство на българска храна, и транспортните разходи ще бъдат по-малко, и локалната конкуренция ще бъде повече и по този начин цените ще могат да паднат дългосрочно. Ще има реална стратегия за българското земеделие като национален приоритет, посочи Петков.

На брифинга стана ясно, че сред основните приоритети на ПП-ДБ е влизането на България в Шенген.

Друг основен приоритет е влизането в еврозоната. 

"Нашата основна задача след тези избори е да възстановим парламентарната република, защото 2 г. съществуваме в състояние на квазипрезидентска република.

Трябва да има редовно правителство, което да възстанови парламентарната република и да решава всички задачи, които стоят пред държавата", заяви съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов.

"Много е важно да върнем парламентаризма в страната. След толкова служебни кабинети е важно властта да се върне там, където ѝ е мястото – в Народното събрание", коментира Никола Минчев от ПП.

Той отбеляза, че акцент в програмата на ПП-ДБ е и съдебната реформа.