Американски екологични групи и експерти изразиха гняв в четвъртък от позициите за климатичните промени, изразени от републиканските кандидати за президент по време на първия им телевизионен дебат предния ден. Темата за изменението на климата беше повдигната само 20 минути след сблъсъка от модератори, които помолиха осемте претенденти за републиканската кандидатура да вдигнат ръка, ако „вярвате, че човешкото поведение причинява изменението на климата".

Преди някой да успее да вдигне ръка, губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, втори в социологическите проучвания след Доналд Тръмп, се намеси и каза:

"Ние не сме ученици, нека проведем дебата."

Това позволи на кандидатите да държат ръцете си надолу. Но един от тях, предприемачът Вивек Рамасвами, който се радва на скок в анкетите, се възползва от възможността.

"Дневният ред за изменението на климата е измама", каза 38-годишният новак в политиката, "Реалността е, че повече хора умират от лоши политики за изменението на климата, отколкото от действителното изменение на климата."

Той не подкрепи този аргумент с доказателства. Малко по-рано той каза, че правителството трябва да "отключи американската енергия, да прави сондажи, да разбива, да гори въглища, да прегърне ядрената енергия".

Президентът Джо Байдън незабавно реагира на X, платформата, известна преди като Twitter, като каза: "Между другото изменението на климата е реалност."

Реакции избухнаха и от експерти по климата. Републиканската партия "не е само заплаха за нацията. Тя е заплаха за планетата", каза Майкъл Ман, известен климатолог от Университета на Пенсилвания. Организацията Climate Power, наричайки телевизионния дебат "политика в най-лошия й вид", отбеляза, че Рамасвами е бил освиркван от публиката, след като изрекъл думата "измама".

"2024 г. ще бъдат избори за климата – и републиканците ще се сблъскат с реални последствия за продължаващите си отричания", твърди тя.

"Младите американци – включително 88% от консерваторите – искат реален план за справяне с изменението на климата", туитира Кристофър Барнард, президент на Американската коалиция за опазване на природата.

Но неговата дясна организация, напротив, похвали изявленията на единствената жена кандидатка Ники Хейли.

"Реално ли е изменението на климата? Да, така е", каза бившата посланичка на САЩ в ООН, "Но ако искаме наистина да промените околната среда, трябва да започнем да казваме на Китай и Индия, че трябва да намалят емисиите си."

Професорът от университета в Сиракуза Фархана Султана разкритикува тази линия на разсъждение като опит да се отклони отговорността към други страни. Китай отделя повече от два пъти повече въглероден диоксид от САЩ годишно, според Международната агенция по енергетика (МАЕ). Но емисиите на глава от населението са много по-високи в САЩ, които също исторически са отделяли повече CO2 от Китай. Във всеки случай, дебатът "изведе критични въпроси на преден план", каза активистката група Extinction Rebellion.