Изборите за 45-и парламент вече са в историята, но след тях остават повече въпроси, отколкото отговори. Ще остане ли Борисов на власт? Ще бъде ли сформирано правителство? Ще има ли скоро нови избори? Това са само част от тях. Шест са партиите, които преодоляха 4-процентната бариера и ще влязат в новия парламент. По реда на резултатите им, това са ГЕРБ, „Има такъв народ“, БСП, ДПС, „Демократична България“, „Изправи се.БГ! Мутри вън!“. Нито една от тях обаче няма да получи достатъчно депутатски кресла в новия парламент, за да сформира самостоятелно правителство.
Какви са възможните коалиции?
Като победител, ГЕРБ първи получава мандат за съставяне на правителство. Премиерът Бойко Борисов вече обяви желанието си да остане във властта. В изборната вечер във видеопослание, излъчено във Фейсбук профила му, той предложи на опонентите си експертен кабинет и каза: „Мили мои опоненти, аз ви предлагам мир“. „Няма да се справите, нямате експертиза, трябва да се учите – ние имаме огромен потенциал!“, подчерта Борисов. „Порадвайте се 1-2 дена и после помислете дали можем да се обединим в името на държавата“, призова той. „И без петел ще съмне, и без Борисов, и без ГЕРБ, и без вас. Има ли по-опитен от мен?“, добави още премиерът. Математическите възможности за коалиция са няколко, на практика малко от тях изглеждат възможни. В предизборните си програми и Слави Трифонов, и ДБ, и „Изправи се! Мутри вън!“ много пъти декларираха, че няма да правят коалиция с ГЕРБ.
Според запознати обаче вариантът правителство на ГЕРБ + ИТН може да се окаже реален въпреки твърденията от двете страни. Тъй като мандатите на двете партии може да не са достатъчни, възможно е да се наложи да разчитат на подкрепа от БСП. Лидерът на левицата Корнелия Нинова, както в предизборната си кампания, така и в деня след вота, обаче категорично подчерта, че участието на партията й в коалиция с ГЕРБ е невъзможно. Тя обаче остави отворена вратата за подкрепа на всякакви други обединения. Ако ГЕРБ не успее да състави правителство и върне мандата, то президентът е длъжен да го връчи на втората партия „Има такъв народ“. Тук съставяне на правителство е възможно най-вече с подкрепата на „Изправи се! Мутри вън!“ и „Демократична България“. „Има такъв народ“ няма да се коалира с ГЕРБ, БСП или ДПС, категоричен бе Слави Трифонов в лайв във Фейсбук, където отговаряше на въпроси на зрители. Това са партии от статуквото. „Те са виновни за това дередже, до което сме се докарали, и няма основателна причина да има коалиция с тези партии. Това е толкова нормално, логично и най-вече морално“, каза той.
Единствената възможна коалиция
според него е тройна - с „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън“, защото били „по-малкото зло“. Христо Иванов вече потвърди пред „24 часа“, че обединението има готовност да си сътрудничи с двете формации, но под условие. „Всичките ни разговори за програмни мнозинства ще минават през нашите приоритети и програма. На първо място ще търсим програмна съвместимост“, обясни той. Мая Манолова пък неведнъж е посочвала като потенциални партньори на „Изправи се! Мутри вън!“ партиите извън статуквото или ако са участвали в протестите срещу правителството миналото лято. Това прави широко ветрило от БСП през Слави, та до ДБ. При втори неуспех за съставяне на правителство, президентът може да връчи мандата на партия по избор сред парламентарно представените. Най-вероятно това би била БСП. Може ли обаче БСП да състави правителство. Според предварителните заявки, партията вероятно би се радвала на подкрепа само от ДПС и „Изправи се! Мутри вън!“. Според анализатори обаче, БСП трудно би рискувала да й припомнят прегръдката с Движението, родила кабинета „Орешарски“. А и формацията на Мая Манолова вече е декларирала, че не би направила съюз с ДПС. БСП + Мая Манолова + Слави Трифонов + „Демократична България“. Тя е математически възможна и най-силният аргумент за нея е, че и четирите партии се кълнат, че искат да демонтират „модела Борисов“. Партньорството ДБ + БСП обаче едва ли би било възможно, най-вече заради избирателите на ДСБ, която е част от „Демократична България“. Друг проблем: ДБ + Мая Манолова. Не е сигурно доколко избирателите на ДБ са склонни да преглътнат „левия период“ от биографията на Манолова, свързан с БСП и времето на кабинета „Орешарски“. Така, според социолози и политолози, твърде вероятно е
да се стигне до нови избори
като ключова роля ще има партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“. Социологът Цветозар Томов коментира, че на изборите се е получил референдум „за“ и „против“ съществуващото управление в страната, който завърши с катастрофална загуба за ГЕРБ и политическите му съюзници. „Политическата кариера на г-н Борисов приключи. Останалото е агония“, заяви Томов пред БНР. Цветозар Томов е на мнение, че партията на Слави Трифонов трябва да се опита да състави правителство, защото сме в пандемия, при настоящото изборно законодателство изборите няма да бъдат честни, а трябва да се вземат и мерки срещу икономическата криза. Бъдещият парламент трябва да избере кабинет поне до преодоляване на най-тежките последици от пандемията, каза той. „Това ми изглежда най-логичният начин това да се случи – с втория мандат на г-н Трифонов. /…/ Г-н Борисов и партия ГЕРБ са излишни като партньори в едно такова действие, те само пречат. Това трябва да се случи, но без тях.“ Ако се стигне до вариант този парламент да излъчи правителство с непродължителен мандат и да се мисли за избори 2 в 1 наесен, с действащия президент трябва да се съгласуват персоналният състав и политиката на бъдещия кабинет, за да има плавен преход към служебно правителство, обобщи Цветозар Томов. Социологът Кънчо Стойчев коментира пред БНР, че има нова картина в страната, доминира опозиционният вот. Съотношението от лятото 2:1 в полза на опозиционно настроените български избиратели е останало и се е проявило на изборите, смята той. Вероятността да се стигне до нови избори е значителна, посочи Стойчев. „Новите избори са неизбежни. Въпросът е дали ще бъдат през служебен кабинет преди президентските избори или след президентските избори.“ Изявленията на премиера Бойко Борисов според Стойчев имат два аргумента – излизане от медицинската криза и единство при завършване на процеса на разпределение на европейските фондове. „Предложението е напълно разумно, но вероятността то да бъде реализирано е много ниска“, коментира Кънчо Стойчев. По думите му Слави Трифонов не би подкрепил ГЕРБ и да „вземе такъв завой“, защото избирателите му са го изпратили за друго в парламента и той има по-дългосрочна стратегия. Политологът Петър Чолаков вижда три сценария. Най-вероятният към момента, според него, са предсрочни парламентарни избори и експертно правителство на президента Радев. Вторият вариант, според Чолаков, е да има правителство, което да бъде формирано с мандат на някоя от тези партии, които до момента са били опозиционни. Той допусна мандат, реализиран от „Има такъв народ“. „За да се случи това нещо обаче, политическите партии, които ще конструират едно такова управление, трябва да се откажат от някои от принципите, които заявиха“, смята политологът, допълвайки, че от тази гледна точка аритметиката би била трудна. „Третият вариант е да видим това, към което призова Борисов – един вид правителство на националното спасение“, допусна Чолаков пред bTV. Един от парадоксите на тези избори е, че формално
ГЕРБ печелят, но всъщност са губещите
на мнение е социологът Стефан Георгиев. „Общо взето, това е вот срещу статуквото. Друг е въпросът вече, че сегашната очертаваща се конфигурация в следващото Народно събрание най-вероятно ще ни доведе до една мъртва хватка с много сложни възможности за съставянето на устойчив кабинет дългосрочно“, каза Георгиев пред bTV. „Край на мита за безалтернативността на ГЕРБ – гражданите отдавна знаеха за този край, искаха го, демонстрираха го по площадите през последната година. ГЕРБ се правеше, че не чува в името на огромните европейски средства. Край на политическата арогантност – ГЕРБ, от една страна, и ДПС, от друга. Макар че урокът от ГЕРБ още не е научен – в своето обръщение – отново монологично, без журналисти и възможност за диалог, Борисов беше арогантен. Арогантността да говориш за България, която българите не виждат. Страната, която в ЕС е най-бедна и корумпирана и която за 10 години управление не мръдна нито на йота. И да продължаваш да се държиш като носител на промяна!?“, пък коментира преподавателят по политически науки проф. Анна Кръстева. По думите й огромната загуба на БСП не е само партиен крах. „Цялото ляво политическо пространство се опразни. Нинова изпразни БСП от съдържание в последните няколко вота, сега я изпразни и от електорат. Бяха пропуснати важни дискусии. От системна партия БСП се превърна в малка партия без никакъв профил“, смята проф. Кръстева.