Председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова заяви, че новините за кланетата на украинци в град Буча до Киев са пропаганда. 

"Така, както има руска пропаганда, не можем да отречем, че има и в обратна посока. Нали знаете за заболяването на Путин, за това, че е подменен, за това, че е умрял, Буча и така нататък", казва Момчилова, която представлява президентската квота в регулатора, в подкаста "Контракоментар" на Асен Генов.

Момчилова добавя, че без историческа дистанция не може да се прецени къде е загинала истината, която по време на война е първата жертва. 

Посолствата на Украйна и САЩ веднага реагираха на коментара на Момчилова. Дипломатическата мисия на Киев отбеляза, че счита за неприемливи и манипулативни изявленията на председателя на СЕМ.

"Категорично настояваме, че е недопустимо изопачаването на фактите в условията на широкомащабната въоръжена агресия на русия срещу Украйна. Трагедията в Буча беше призната от международната общност с приемането на декларация, към която Република България официално се присъедини през април 2023 г. След деокупацията на Буча през пролетта на 2022 г.

международните експерти регистрираха 1400 убийства

(включително 37 деца), множество факти на изнасилвания, мъчения и други военни престъпления. Към момента се разследват почти 11 000 военни престъпления в Киивска област. Като цяло, в рамките на дейността на Международния наказателен съд и Специалния трибунал за разследване на престъпленията на руското политическо ръководство срещу Украйна са събрани доказателства за 96 000 военни престъпления, както и разрушения на важна гражданска инфраструктура (повече от 100 000 обекта). Посолството на Украйна очаква от Съвета за електронни медии и съответните български институции опровержение и взимане на необходимите мерки за реагирането във връзка с опасните и подвеждащи твърдения, касаещи зверствата на руските окупатори в Буча, което противоречи на официалната позиция на Република България като държава-членка на ЕС и НАТО", пише в позицията на посолството на Украйна.

След него коментар на думите на Момчилова направиха и от посолството на САЩ. "Машината за дезинформация на Кремъл се задвижва с пълна скорост, като отрича Русия да е атакувала цивилни. Когато украинските сили освободиха град Буча, те откриха, че там е имало клане. Стотици мъже, жени и деца са убити безразборно от руските сили. Тези действия са част от кампания на широко разпространено и систематично насилие срещу цивилни граждани. Не се заблуждавайте от лъжите", призоваха от американското посолство.

Това не е първият случай, в който изказвания на Момчилова, която е избрана в Съвета за електронни медии от квотата на президента, предизвикват реакции както в България, така и в чужбина. Миналата година тя нападна журналистката Мария Черешева след нейно участие в международното разследване за нерегламентирана употреба на сила и нечовешко и унизително отношение от страна на българските гранични власти към мигранти, незаконно преминали границата на страната и търсещи закрила.

Впоследствие оставката на шефа на СЕМ бе поискана от Българския хелзинкски комитет и от Асоциацията на европейските журналисти - България, а международната журналистическа организация "Репортери без граници" окачестви изказването й като недостойно за позицията, която заема. 

Освен това в серия свои интервюта Момчилова оспори и дали българските журналисти и медии трябва да са на страната на Украйна след агресията на Русия на нейна територия. Заради това колегите на шефа си в СЕМ- Пролет Велкова и Симона Велева, поискаха оставката й. Искането им обаче не бе прието, като против гласуваха самата Момчилова, другият член на СЕМ от квотата на Румен Радев- Габриела Наплатанова, както и Галина Георгиева, избрана преди 4 г. по предложение на ГЕРБ.