Тази година се отбелязва 80-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер Аушвиц. В него губят живота си около 1,1 млн. мъже, жени и деца. Може би това ще бъде последната кръгла годишнина, на която ще присъстват десетки оцелели от лагера.

Анастасия Хюли е на 99 години, но все още има ярки спомени за преживяното в нацисткия концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау преди 80 години.

"Всичко, което остана от нас, бяха кожа и кости. Ние бяхме хора от отвъдното, които умряха и се преродиха", казва тя пред украинската служба на Радио Свободна Европа/Радио Свобода.

Хюли е отведена в известния концлагер, след като бяга от принудителен труд в Германия по време на Втората световна война.

Преди пет години тя присъства на възпоменателни церемонии там, за да отбележи освобождаването на Аушвиц от съветските войски през 1945 г. Вече 99-годишна, жената няма да пътува за отбелязването на 80-ата годишнина.

Анастасия Хюли пътува до Аушвиц за 75-ата годишнина от освобождаването на лагера. Сега тя е на 99 и няма да присъства на отбелязването на годишнината.

Нацистка Германия ликвидира около 1,1 милиона мъже, жени и деца в Аушвиц между 1940 и 1945 г. Около 1 милион от тях са били евреи. Сред останалите жертви има роми, политически затворници и съветски военнопленници.

Около 50 оцелели пътуват до Аушвиц тази година. Както винаги, към тях се присъединяват монарси, политици и дипломати.

Макар че Аушвиц е освободен от съветски войници, руският президент Владимир Путин не е канен на тези церемонии от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г.

"Ние помним жертвите, но също така празнуваме свободата", казва ръководителят на музея в Аушвиц Пьотр Цивински, цитиран от АФП. "Трудно е да си представим присъствието на Русия, която очевидно не разбира стойността на свободата."

Израел изпраща голяма делегация, водена от министъра на образованието Йоав Киш. По-рано имаше спорове около възможното присъствие на премиера Бенямин Нетаняху.

Аушвиц е в Полша, която е ратифицирала Международния наказателен съд (МНС) и би могла да изпъклни разпореждането на съда за арест на Нетаняху, ако той пристигне в страната. Той е обвинен в предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството в Ивицата Газа.

Полските власти посочиха, че Нетаняху няма да бъде арестуван, ако дойде, но той каза, че така или иначе няма да присъства.

Годишнината винаги е момент за размисъл за антисемитизма. Тази година шефът на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк посочи, че "евреите са изправени пред нарастващи заплахи и физическо насилие".

През юли Европейският съюз публикува констатации от проучване сред евреи в 13 държави членки. 80% от анкетираните смятат, че антисемитизмът е нараснал и че антисемитските инциденти са се увеличили след атаката срещу Израел от Хамас, определена като терористична организация от САЩ щати и ЕС.

На предишните възпоменателни церемонии в Аушвиц винаги е имало политически речи. Тази година такива не са планирани. Може би това е последната кръгла годишнина, на която оцелелите могат да играят основна роля и фокусът е твърдо върху тях.

Хюли казва, че спомените ѝ са я преследвали през целия ѝ живот. Въпреки това тя настоява, че не е огорчена:

"Погледнете в сърцето и душата ми и няма да намерите никакво желание за отмъщение или каквато и да е омраза към германците."